Článek
Jejich prototyp umělé placenty vytváří ochranné prostředí s průsvitnou nádobou vyrobenou z biokompatibilního materiálu, uvnitř které se mohou plíce, střeva a mozek plodu dále vyvíjet.
Placenta je napojena na systém cirkulace plodové vody, který udržuje plod izolovaný od vnějších podnětů, ale přístupný pro ultrazvukové kontroly a monitorování.
Za extrémně nedonošené děti s vysokým rizikem smrti nebo invalidity vědci považují děti narozené po šesti měsících a dříve. Nejnovější údaje Světové zdravotnické organizace ukazují, že v roce 2019 zemřelo na celém světě asi 900 000 takových dětí.
„Snažíme se vyvinout systém, který nám umožní udržet plod mimo svou matku, ale stále ve stavu plodu: kdy pokračuje v dýchání pupeční šňůrou a můžeme ho krmit pupeční šňůrou, přičemž žije obklopený tekutinou při konstantní teplotě,“ řekl agentuře Reuters vedoucí projektu Eduard Gratacos.
Jeho tým provedl předklinické studie s jehňaty, kde dosáhli 12denního přežití plodu, a plánují provést test i na prasatech, než navrhnou po několika letech pokus na lidech.