Článek
Podle ředitelky Nadace Naše dítě Zuzaně Baudyšové jde ale jen o vrcholek ledovce, reálný počet případů bude pravděpodobně mnohem vyšší. Týraných dětí opravdu každým rokem přibývá. Zároveň ale veřejnost i odpovědné instituce začínají být k tomuto tématu vnímavější a více se o tyto případy zajímají.
Největší nárůst za posledních deset let podle ní zaznamenala oblast psychického týrání, počet takto mučených dětí vzrostl asi dvanáctkrát. Částečně to asi způsobil fakt, že se mu odborníci více věnují až v posledních letech. "Psychické týrání může být forma omezování dítěte, psychického nátlaku na dítě, je připodobňováno k šikaně," vysvětlila Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí.
Tělesnému týrání byly loni podle ní děti vystavovány asi čtyřikrát více než před deseti lety, počet sexuálně zneužitých se za stejnou dobu zdvojnásobil. Většina dětí je nejčastěji týrána doma, buď vlastními rodiči či jejich novými partnery.
Ze statistik vyplývá, že sexuálně zneužívají děti spíše osoby mimo rodinný okruh. Na druhé straně se děti často bojí přiznat, že pachatelem je někdo z rodiny, a raději to svedou na neznámého člověka, upozornila odbornice.
Přibývá i komerčního zneužívání dětí na internetu
V posledních letech podle odborníků také přibývá případů komerčního zneužívání dětí na internetu. Například podle výzkumu ve Skandinávii si více než desetina dětí někdy domluvila přes internet schůzku s někým, koho před tím neznala. Věděla o tom jen čtyři procenta rodičů. V České republice zatím podobný výzkum nebyl proveden, ale podle psychologů nic nenasvědčuje tomu, že by se české děti chovaly rozumněji.
Před nebezpečím, které na děti čeká na internetu, bude varovat nová kampaň sdružení Linky bezpečí. Její pracovníci připraví příručku bezpečného používání internetu a budou školit učitele.