Článek
Přestože ve Skandinávii se děti berou do sauny prakticky od narození, jakmile se jim zahojí pupečník, u nás odborníci tento okamžik odkládají až do tří let věku dítěte, kdy už je samo schopné vyjádřit své pocity a i lépe zvládat horko. V nižším věku je pro děti vhodná spíše pára, kde se dítě prohřeje a vlhký vzduch mu udělá dobře na horní cesty dýchací, zároveň se minimalizuje riziko dehydratace dítěte.
„Při saunování dětí je ale také nutno myslet na výši teploty v sauně. Zatímco dospělí se běžně saunují při teplotě nad 90 °C, u dětí se doporučuje 75 až 80 °C,” radí Martin Pařízek z Wellness Horal v Resortu Valachy v beskydských Velkých Karlovicích.
„Děti by se ale nikdy do saunování neměly nutit. Rodiče by měli být trpěliví a nic neuspěchat. Je naprosto přirozené, že děti mají zpočátku obavy. Není pro ně snadné vejít do horké a tmavé místnosti a v ní navíc ještě trpělivě několik minut sedět. Proto je i dobré začínat se saunováním tam, kde již s dětmi mají zkušenosti a k saunování je vedou hrou,” dodává Pařízek.
Optimální hravou formu saunování dětí podle něj představují například dětské saunové rituály, kdy do sauny mezi děti přijde saunér v kostýmu, povídá si s nimi o saunování, vysvětlí jim pravidla i etiku chování v sauně, pak předvádí různé triky s ručníkem, jímž víří horký vzduch, a nabízí tělové peelingy k potírání pokožky. Velmi snadno pak děti v sauně vydrží potřebných pět až sedm minut.
Po saunování
Po saunování, což platí u dětí stejně jako u dospělých, je nezbytné nejprve tělo sprchováním zbavit potu či zbytků peelingu. Teprve poté může následovat vstup do ochlazovacího bazénu. I tato fáze může být pojata hravou formou. Hrou na déšť je možné děti začít sprchovat vlažnou vodou od nohou směrem nahoru. V zimě, pokud to je možné, děti milují, když v rámci ochlazování mohou vyběhnout ven a skákat do sněhu či se koulovat. Pak není vůbec zapotřebí vstup do ledového bazénku.
„Je ale nezbytné zajistit, aby dítě neprochladlo – zabalit ho do suchého prostěradla a případně i do deky. Častou chybou rodičů je, že dítě vezmou ven v mokrém prostěradle, kterým ho předtím osušili po sprchování a je tedy navlhlé,“ uzavírá Pařízek.
Rodiče by poté měli dohlédnout na to, aby děti po sauně odpočívaly a měly zajištěný dostatečný přísun tekutin. Přičemž aby saunování skutečně mělo efekt a posilovalo imunitu dětí, je třeba pravidelnost, a tedy saunu navštěvovat minimálně jednou týdně.
Další výhody saunování
Tkáň většiny lidí je překyselená, nahromaděné toxiny v organismu mohou být spouštěčem bolestí kloubů, svalů, trávicích poruch, začátkem mnoha chronických onemocnění. Proto lze saunování považovat za dobrou prevenci i těchto onemocnění. Saunování pomáhá s detoxikací organismu, a tedy s vyplavováním škodlivin z těla.
Další výhody saunování podle MUDr. Mileny Dědičové, lékařky z Termálních lázní Velké Losiny. |
---|
Pravidelné saunování podporuje vyplavování škodlivin z těla. Společně s potem je vylučováno olovo, kadmium, nikl. |
Pravidelné saunování je prevencí před vysycháním pokožky. |
Pravidelné návštěvy sauny trénují celý organismus, zpomaluje se biologický proces stárnutí. |
Saunování patří neodmyslitelně ke zdravému životnímu stylu. |
Sauna a sportování patří k sobě: po jakémkoliv sportovním výkonu sauna pomáhá s regenerací. Zejména v zimě ji ocení lyžaři a snowboardisti, kdy po vymrznutí na sjezdovce tělo dokonale prohřejí. |
Sauna dokáže i odbourat svalovou horečku, pokud jsme přecenili své síly... |
Zásady správného saunování pro dospělé
:: Před každým vstupem do sauny setřete vodu z povrchu těla
:: Do prohřívárny si vezměte jen prostěradlo či osušku, na kterou si sednete nebo lehnete - nohy z hygienických důvodů na vlastním prostěradle. Ideální je poloha vleže, kdy se tělo prohřívá rovnoměrně.
:: V sauně můžete dýchat pouze nosem, ale také ústy. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte frekvencí, jak jste běžně zvyklí.
:: Po uplynutí doporučené doby saunování nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek, opusťte saunu.
:: Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.
:: Opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénu – pozvolným ponořováním, nikoli skokem! Pokud možno i s hlavou nebo alespoň po zátylek.
:: V bazénu sledujte průběh tří fází v celkové délce cca 2-5 minut: Nejprve se dostaví pocit chladu; poté začnete cítit tepelnou pohodu; v poslední fázi, kdy opět nastoupí pocit chladu, bazén opusťte.
:: Proceduru teplo - chlad opakujte alespoň 3x. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou (nepoužívejte již mýdlo) a zabalte se do osušky, koupacího pláště či županu.
:: Po saunování přejděte zabalení a osušení alespoň na 20 minut relaxovat do odpočívárny. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo vybrané isotonické sportovní nápoje.
:: Doporučení po saunování: nechte doběhnout relaxaci, doplňte tekutiny… Nedoporučuje se alkohol, kouření.