Hlavní obsah

S dokrmováním miminek by se nemělo spěchat kvůli hrozbě obezity

Kodaň

Další dobrý důvod, proč dítě kojit co nejdéle, našli dánští vědci. Čím později začne potomek přijímat pevnou stravu, tím spíše se v dospělosti vyhne obezitě.

Článek

 Dosavadní výzkumy zastávaly teorii, že kojení je ochranou proti tloušťce, jejich výsledky ale zatím nebyly dostatečně průkazné.

Světová zdravotnická organizace a Americká pediatrická akademie doporučují plně kojit alespoň půl roku a do té doby nepřilepšovat miminku ničím jiným. Mnoho rodičů ale začíná s přikrmováním dřív.

"Čím později začne dítě dostávat doplňkovou stravu, tím nižší je riziko, že v dospělosti bude trpět nadváhou," vysvětluje Dr. Kim Fleisher Michaelsonová z Kodaňské univerzity.

Michaelsonová se svým týmem zkoumala zdravotní údaje 5 068 mužů a žen narozených v Kodani v letech 1959 až 1961. V té době se rodičům doporučovalo, aby děti dokrmovali od čtyř měsíců, mnozí to ale dělali ještě dřív.

Vyšlo však najevo, že v jednom roce měly déle kojené děti nižší BMI (index tělesné hmotnosti) - což je standardní ukazatel případné obezity.

Experti zjistili, že věk, ve kterém začnou rodiče dávat svým potomkům různé druhy potravin, má vliv na BMI i v dospělosti.

"Ve 42 dvou letech se nebezpečí obezity snižuje o pět až deset procent s každým měsícem, o který se prodloužilo kojení," vysvětluje Michaelsonová a dodává: "Myslím, že nejlepší je nezačínat s dokrmováním před půlrokem věku. Může se stát, že miminko potřebuje doplňkovou stravu dřív, nikdy by k tomu ale nemělo dojít před čtvrtým měsícem."

Související témata:

Související články

Školáky děsí nová podoba šikany: stalking

Šikana a násilí ve školách dostávají novou podobu. Rány pěstí, zničené šaty, posměšky, nadávky, které viděli spolužáci a okolí a které se proto daly také snáze...

Výběr článků

Načítám