Hlavní obsah

Rodiče nedonošeného miminka by měli být do péče zapojeni okamžitě. I když je dítě v inkubátoru

Praha

Každý rok spatří světlo světa 15 milionů předčasně narozených dětí, až 8500 z nich se narodí v České republice. Pro jejich spokojenost a zdravý vývoj je zcela zásadní blízkost a dotek rodičů. Spolu s minimalizací stresové zátěže patří mezilidský kontakt do koncepce vývojové péče o novorozence a je tématem letošního Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Podívejte se, jak péče o nedonošence v inkubátoru probíhá.

Veškerá péče o předčasně narozené děti probíhá v inkubátorech. Rodiče jsou zapojeni od prvního okamžikuVideo: Novinky

Článek

„Současná moderní neonatologie zachraňuje děti s neuvěřitelně nízkou porodní hmotností. Na našem pracovišti jsou to i novorozenci s váhou menší než 500 gramů. Pro zdárné prospívání předčasně narozených dětí je kromě špičkové technologie a lékařských zákroků důležitá i péče o celkový vývoj novorozence, na které se podílí vyškolený nemocniční personál, ale i rodiče.

Snažíme se o to, aby rodiče mohli pravidelně pečovat o své předčasně narozené děti přímo na odděleních neonatologické intenzivní péče,“ vysvětluje David Cibula, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Podle odborníků péče rodičů o předčasně narozená miminka již od prvních dní v inkubátoru snižuje jejich stres a je to pro ně z vývojového hlediska velmi důležité.

„Navíc rodiče, ale i další členové rodiny, kteří byli do vývojové péče na neonatologickém oddělení zapojení, odcházejí s miminkem domů vybavení celou řadou cenných informací a zkušeností,“ upozorňuje Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubka, spolku podporujícího rodiče předčasně narozených dětí.

Miminek „do dlaně“ se ročně narodí 8,5 tisíce. Jejich rodiče se navzájem povzbuzují

Dítě a rodina

Inkubátor jako děloha matky

Miminko se v inkubátoru cítí jako u maminky v děloze. Je mu tam teplo, má tam ticho i tmu a celkově mu nahrazuje komfort těla matky. Proto se snaží zdravotníci ho z této „chytré plastové bedýnky“ vyndávat jen v krajním případě.

„Děláme v něm opravdu všechno. Miminko je v něm napojené na monitor, ventilátor, tedy v případě, že ho potřebuje. V něm přebalujeme, krmíme, mažeme, pečujeme o ústa i oči. Veškerá péče opravdu probíhá uvnitř,“ zdůrazňuje zdravotní sestra z oddělení neonatologie v porodnici Apolinář Zuzana Tomášková, která je zároveň i školitelka pro neonatologii, vede dokonce kurzy vývojové péče.

Foto: archiv Nedoklubko

Rodiče se podílí na péči o miminko od první chvíle.

Zdravotnický personál se snaží rodiče do péče o novorozence také zapojovat, i když se spousta z nich na začátku bojí, zvlášť když má miminko skutečně nízkou porodní váhu. „Během dvou tří dní se z toho stane ale rutina i pro ně a pak už to jde,“ usmívá se Zuzana Tomášková.

Své o tom ví i Aneta Štáfová, která před více než rokem předčasně porodila v pražské porodnici U Apolináře svou dceru Barborku. Novinkám potvrdila, že první týden, kdy byla dcerka na jednotce intenzivní péče, byl nejnáročnější.

„Miminko musí být v inkubátoru. Postupně ho můžete přebalovat, hladit ho, dotýkat se ho, ale ten kontakt je minimální. S pomocí sestřiček a lékařů se to ale dalo zvládnout, tento náročný týden utekl jako voda, pak už byla malá v postýlce a mohlo se kojit, klokánkovat. Kontakt už byl mnohem intenzivnější,“ vzpomíná dnes už s úsměvem maminka zdravé holčičky.

Výběr článků

Načítám