Hlavní obsah

Rady našich babiček jak zaručeně otěhotnět

Novinky, Dana Sokolová

V poslední době trápí čím dál víc párů problém s otěhotněním. Touha po vlastním miminku pak představuje velké trápení. Přestože moderní medicína je v tomto ohledu na velmi vysoké úrovni, někdy nedokáže pomoci a pak přichází na řadu rady našich předků.

Foto: Miroslava Kubišová, Právo

Zázračnou moc bylinek si úspěšně vyzkoušela ne jedna žena.

Článek

Již naše babičky věděly, že k otěhotnění není potřeba každodenní sex. Pár by se měl řídit především ovulací ženy, ale také životaschopností spermií.

I podle statistik vychází nejvíce početí z pohlavního styku přibližně pět dní před ovulací. Spermie totiž vybíhají velice rychle a již za hodinu je lze pozorovat ve vejcovodech. Pokud tam ale vajíčko ještě není, nic není ztraceno. Některé spermie na své cestě za vajíčkem odpočívají a údajně jsou pak ještě silnější než ty první, rychlé.

Spermie navíc vydrží zcela stoprocentně životaschopné 48 hodin, některé dokonce i týden. Proto frekvence milování i v období ovulace postačí jednou za dva dny.

Vysoké teploty mohou způsobit nejen poruchy ovulace u žen, ale i sníženou pohyblivost spermií. Jak ukázaly studie u mužů, varlata po "zahřátí" produkují "méněschopné" spermie, které pak mohou mít problém vajíčko oplodnit.

Sporné lubrikační gely

Přestože lubrikační gely mohou zkvalitňovat samotný pohlavní styk, podle některých odborníků i babiček není dobré je používat při plánovaném početí. Pro spermie totiž nejsou ideální, a pokud jich chcete do závodu k vajíčku pustit co nejvíce, nechte jim přirozené prostředí. Dokonce i lidské sliny mohou nepříznivě ovlivňovat pohyblivost spermií.

Zrychlit a jinak nabudit spermie prý dokáže i pořádná dávka kofeinu, jež v podobě kávy muži vypijí 2 hodiny před stykem.

Orgasmus zvyšuje šance

Pravděpodobnost otěhotnění prý narůstá při dosažení orgasmu ženy.  Když ne přímo při pohlavním styku, pak mazlením po něm. Stahy dělohy a pochvy způsobí nasávání spermatu do děložního hrdla, a tedy i jednodušší cestu k vajíčku.

Některé babičky radí jako nejvhodnější polohu při otěhotnění - misionářskou, s tím, že by si žena měla podložit zadeček polštářem, tak aby spermie měly co možná nejsnazší cestu.

Po styku by si pak žena měla na i několik minut zvednout nohy. Odvážnější rady pak říkají, že by žena měla na třicet minut udělat tzv. svíčku.

Tajemství bylinek

Již od pradávna ženy používaly bylinky pro úpravu hormonální hladiny v těle, prokrvení orgánů, ke stimulu dělohy a ostatních pohlavních orgánů.

Každá kořenářka má svůj zaručený recept a mezi nejčastější bylinky obsažené v daných směsích patří kontryhel a maliník. Z dalších přírodních produktů pak mateří kašička či mladý ječmen. 

Bylinky, které mohou pomoci s otěhotněním
Kontryhel - odpradávna je doporučován na všechny ženské problémy včetně neplodnosti. Posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí. Kontryhel je jedinečný při menstruačních poruchách, tlumí menstruační bolesti, nadměrné krvácení. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku včetně zánětu vaječníků a výtoků. Po porodu zastavuje krvácení, podporuje tvorbu mléka a stahuje dělohu. Upravuje nepříjemné potíže při menopauze, včetně psychických.
Maliník - předně pomáhá s bolestivou a příliš silnou menstruací. Tonizuje hladkou svalovinu - tedy svaly jež nemůžeme ovlivnit vůlí, tedy i dělohu. Maliník by však ženy neměly užívat v prvním trimestru těhotenství, jelikož může vyvolat předčasné kontrakce, které mohou vyvolat potrat.
Meduňka - odstraňuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti, stimuluje dělohu, tiší porodní bolesti.
Pelyněk pravý - pročišťuje krev, odstraňuje poševní výtoky, reguluje cyklus.
Sporýš lékařský - působí příznivě na ženské orgány, ovlivňuje činnost dělohy, zlepšuje funkci vaječníků.
Heřmánek - má blahodárný vliv na ženské orgány. Tiší menstruační bolesti, užívá se při PMS  a k regeneraci po porodu.
Šalvěj - je podobná ženským hormonům - estrogenu. Užívá se v pubertě, v přechodu či při nepravidelné menstruaci, po potratu výborná jako regenerační prostředek, vyvolává opožděnou menstruaci.
Brahmi (Bacopa monnieri) - je tradičně užívaná bylinka indické ajurvédské medicíny pro léčbu mužské a ženské neplodnosti.
Foto: Profimedia.cz

Čaj o páté

Osvědčené bylinné čaje
Čaj plodnosti - směs ze 100g třezalky, 100g kopřivy, 100g kontryhele, 50g hluchavky, 30g měsíčku, 20g řebříčku.  Polovina lžíce se spaří v 1/4l vody, nechá se 10min. odstát. Pije se 3x denně kromě menstruace. Následuje 14-ti denní pauza.
Čaj plodnosti II. - směs ze 60g natě z kontryhele, 40g natě z řebříčku, 30g květu měsíčku zahradního, 30g natě kotosu lučního, 30g květu mateřídoušky obecné, 20g květu hluchavky bílé, 20g listů z jitrocele kopinatého. Polévkovou lžíci směsi bylin přelít 1l vroucí vody a nechat 10 minut přikryté vylouhovat. Čaj pijte vlažný, po doušcích, minimálně 3x denně. Možno přisladit medem. Čaj se pije 3týdny, pak se 1týden vynechá, nejlépe při menstruaci. Je možné cyklus 3krát zopakovat (3 měsíce).
Čaj na otěhotnění báby Radnické - směs ze 70g heřmánku, 150g dobromysli (oregana), 50g slézu, 150g šípku, 100g macešek, 100g jablečníku, 150g čekanky, 100g mařinky, 200g řebříčku, 200g meduňky.Hrst bylinek dát do 300 ml vody, nechat přejít varem, promíchat a louhovat 15 minut. Pít nejlépe nalačno - 30 minut před snídaní a večer 30 minut před spaním. Měl by pomoci upravit cyklus a prokrvit sliznici dělohy. Musí se vypít nejméně jedna dávka.
Čaj na neplodnost pana Josefa Suchého - směs: 30g divokého chmelu, 100g kontryhele, 50g řebříčku, 10g routy vonné, 20g komonice, 20g květu levandule, 20g kořenu puškvorce, 20g květu měsíčku, 50g šípku. 1 lžičku směsi na 1/2 litru vody, vařit 2 minuty a pít 3x denně šálek čaje před jídlem.
Čaj na neplodnost bylináře Váni - směs: 150g mařinky vonné, 50g jalovce, 100g proskurníku, 100g slézu, 150g břízy, 150g kopřivy, 50g třezalky, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenyklu, 50g meduňky, 50g máty. Do 1 litru vody dát 2 lžíce bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, pak zcedit. Litr čaje si uvařte do termosky a pít jej během dne a to nejlépe celý měsíc. Pak následuje 14denní přestávka a opět měsíční kúra.
Čaj na otěhotnění podle Ludmily Mojžíšové - směs: 20g řebříčku, 20g šípku, 10g mateřídoušky, 15g dobromysli, 7g květu hluchavky, 15g truskavce, 5g heřmánku, 10g čekanky, 7g jitrocele. Do 3 dcl studené vody přidat 10g směsi. Nechat přejít varem a vylouhovat 30 minut. Pít 2x denně, ideálně nalačno.
Čaj na otěhotnění, starý recept od pratety - směs: 10g světlíku lékařského, 10g třezalky, 10g kontryhele, 10g yzopu, 10g mateřídoušky, 10g řebříčku, 5g heřmánku, 10g tužebníku jilmového. 1 polévkovou lžíci přelít 1/4 litru vroucí vody, nechat 15 minut louhovat a slít. Pije se po menstruaci prvních 7 dní dvakrát denně - nalačno a večer, zbylé dny cyklu jednou denně ráno nalačno. Při menstruaci pití vynechat a pokračovat až po skončení. Opakujte 3 měsíce.
Čaj na neplodnost - směs: 240g řebříčku, 60g květů černého bezu, 30g jmelí, 30g zeměžluči, 30g máty peprné, 20g máty kadeřavé, 20g natě mařinky vonné, 20g natě mateřídoušky, 20g oddenku puškvorce. Do 1 litru vody vhodíme 10g směsi a pod pokličkou vaříme 1 minutu. Necháme louhovat do vychladnutí, scedíme a uschováme v chladnu. Pije se třikrát denně 1 dcl před jídlem a stejné množství asi 1 hodinu po jídle. Po napití v poledne a večer před jídlem vezmeme jednu čajovou lžičku olivového oleje, po jídle pak čajovou lžičku medu, podle možnosti jednodruhového. Zároveň se pije nálev z meduňky lékařské, asi půl litru denně. Večer lehké masáže podbřišku, slabin a křížové oblasti, pak je vhodné teple se zabalit a jít spát.

Více informací o početí najdete na stránkách www.futurebaby.estranky.cz , www.zenska-neplodnost.cz

Přečtěte si také: Český lékař Bohdan Pomahač transplantoval obličej
Druhou transplantaci obličeje v Americe vedl český specialista. Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám