Článek
Psychickým traumatům se věnuje nový institut Rafael. "Smyslem našeho zařízení je poskytovat výcvik pro všechny, kteří se zabývají traumatizovanými lidmi a skupinami," popisuje psycholožka Helena Klímová. Vedle pedagogů bude otevřen i psychoterapeutům, pracovníkům věznic či farářům. Trauma je podle psychologů často důsledkem averze k těm, kteří se nějak odlišují od normálu. Zažívat jej mohou například děti cizinců. "Soužití nejrůznějších lidských skupin s sebou přináší nebezpečí neporozumění," dodala Klímová.
Lidé si pak tyto zážitky nesou hluboko v sobě celý život. Pomoci jim podle Klímové mohou právě skupinové terapie, kde negativní vzpomínky postupně odkrývají. "Musí se však jednat o dlouhodobou spolupráci, jednorázové vypuštění vzpomínek může naopak způsobit další problémy," varovala psycholožka. Psychologické práce ukazují, že pokud se obětem traumatu nedostane profesionální pomoci, může se jeho vliv přenášet z generace na generaci.
Odborníci, kteří se na aktivitách nového institutu podílejí, využívají své zkušenosti s terapií lidí, kteří prožili holokaust. Jejich příběhy dokládají, jak traumatická událost má vliv i po více než šedesáti letech. "Drtivá většina obětí koncentračních táborů v příslušné době neobdržela žádnou pomoc a ani ji sama nehledala," uvádí britská psycholožka Irene Bloomfieldová. Z tohoto důvodu podle ní tito lidé mohou zůstat zablokováni nesmírným vztekem, žalem či pocity viny.
Bloomfieldová, která zemřela v roce 2001, inspirovala i české kolegy. Posledních sedm let rovněž několik českých terapeutů školila. Činnost institutu Rafael by měla navázat podle Klímové na její práci.