Článek
Obžalobě z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti tu čelí přímo prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková. Zkušené „porodní bábě“, která má za sebou i dvacetileté působení na porodnických odděleních, včetně vyhlášené pražské porodnice U Apolináře, hrozí za domácí porod s fatálními následky až čtyři roky vězení.
Dítě, které loni v červenci přiváděla na svět v jednom pražském bytě, při porodu málem zemřelo a kvůli přidušení skončilo s trvalým neurologickým postižením, takže se pohybově a mentálně nevyvíjí.
Soudkyně Helena Kutzlerová navíc včera státní zástupkyni navrhla, aby zvážila rozšíření obžaloby také na neoprávněné podnikání, protože dnes již soukromá porodní asistentka Königsmarková nemá od roku 2007 ve své registraci povolení k vedení porodu.
„To dítě bylo v podstatě mrtvé, když jsme přijeli,“ prohlásila u soudu lékařka záchranné služby Eva Herzová. Ta v noci na 23. července 2009 k dramatickému porodu vyjížděla a novorozenému chlapci zřejmě zachránila život včasnou intubací a dodáním kyslíku.
Lékařka ze záchranky byla velmi pohoršená
Lékařka záchranky u soudu neskrývala své pohoršení nad podmínkami, které na místě nalezla. „Na sedačce pod otevřeným oknem seděla nahá rodička, u ní novorozenec. Navíc tam byla strašná tma, svítila jenom lampička,“ uvedla lékařka s tím, že podchlazení bylo kromě přidušení pro dítě dalším velkým rizikem. Zatímco Königsmarková tvrdí, že se snažila novorozence až do příjezdu záchranky oživovat, Herzová prý svědkyní žádných resuscitačních pokusů nebyla.
„Ptala jsem se jí, proč neresuscituje. Řekla, že dítě má (srdeční) akci a jenom nedýchá,“ uvedla lékařka s tím, že dítě musela dvakrát intubovat, protože první trubička zavedená do plic se ucpala smolkou (novorozenecká stolice, pozn.), kterou novorozenec údajně vdechl.
„Do poslední chvíle jsem resuscitovala“
Podle Königsmarkové se dítě narodilo růžové, srdce mu pracovalo, ale nezačalo dýchat. Proto nechala otce přivolat záchranku. „Nejdřív jsem dítě stimulovala, dráždila na zádech a ploskách nohou, pak jsme použili studenou vodu,“ popsala své oživovací pokusy obžalovaná.
Ústy prý odsála dítěti hleny z nosu a úst a poté zahájila umělé dýchání z úst do úst. „Do poslední chvíle jsem resuscitovala,“ odmítla nařčení, že oživovací pokusy zanedbala.
Rodiče novorozeného chlapečka figurují u soudu jako vedlejší účastníci na straně obžaloby. Finanční satisfakci po porodní asistentce ale nepožadují. Spolu s ní navíc v prvních výpovědích u policie záměrně tvrdili, že plodová voda matce odtekla o 24 hodin později než ve skutečnosti.
Báli se totiž přiznat, že porod s jejich souhlasem probíhal až od podvečera 22. července, přestože plodová voda ženě odtekla už 21. července kolem šesté hodiny ráno.
Podle odborníků přitom po odtoku plodové vody v děloze každou hodinou roste riziko vzniku infekce a po 12 hodinách se běžně nasazují antibiotika.
Samotná matka musela svůj blahovolný přístup k domácímu porodu bez lékařů složitě vysvětlovat. I její předchozí dva porody, jeden v nemocnici, druhý s jinou asistentkou, se neobešly bez komplikací, oba musely být nakonec vyvolány medikamenty a žena navíc měla trvale vyšší tlak.
„Já bych ji zařadil mezi rizikové rodičky, i když s nižší mírou rizika,“ konstatoval včera gynekolog Martin Dvořák z pražské Bulovky, kterého žena z kraje těhotenství třikrát vyhledala, než se svěřila zcela do péče porodní asistentky.
Rodička bezmezně věřila porodní asistentce
Matka se hájí tím, že Königsmarkové bezmezně věřila. „Pořád nás ujišťovala, že je všechno v pohodě,“ uvedla rodička. Tu navíc ani drastický zážitek a trvalé následky pro narozené dítě od sympatií k alternativnímu porodnictví neodradily. „Kdybych měla znovu rodit, tak se zodpovědnou porodní asistentkou klidně zase doma,“ shrnula svou zkušenost.