Článek
A to především u mužů, kteří jsou do těchto aktivit nějakým způsobem nuceni. Vědci uvádějí, že u malého procenta mužů (přesné číslo nebylo uvedeno), kteří se spolu s těhotnými manželkami či přítelkyněmi účastní předporodních kurzů nebo jsou přítomni u porodu, se v pozdější době může objevit pocit citového selhání.
Prožité zkušenosti prý také mohou u některých mužů poškodit v budoucnu vztah otec-dítě, uvádí deník Daily Telegraph.
Doktor Jonathan Ives z Centra pro lékařskou etiku na univerzitě v Birminghamu není příliš aktivním zastáncem moderního trendu zapojovat budoucí otce do předporodních příprav.
Ives tvrdí, že někteří z mužů, u kterých se předpokládá, že se aktivně zapojí do těhotenství a předporodních příprav, se mohou cítit rozčarovaní a mohou o sobě začít pochybovat, když zjistí, že mohou nabídnout pouze pasivní podporu pro své partnerky.
"Pro některé otce pak může být složitější nalézt víru v sebe sama, což může v některých případech vést i k problematickým vztahům s vlastními dětmi."
Zároveň ale dodává: "Nesnažíme se nijak narušit lékařský pokrok, kterého bylo jistě dosaženo, chceme jen upozornit na to, že u některých mužů nemusí být toto zapojení zcela vhodným krokem."
Poporodní deprese netrápí jen maminky
Odborníci z lékařské univerzity ve Virginii ale také dodávají, že psychické problémy, které mohou nastoupit s příchodem nového člena rodiny, se mohou objevovat i u mužů, kteří nebyli nijak aktivně zapojeni do předporodních příprav nebo nebyli osobně u porodu.
Podle posledních průzkumů bylo také zjištěno, že téměř deset procent novopečených otců trpí poporodními depresemi. [celá zpráva]