Článek
A právě solení přidělává pediatrům největší starosti. Mnozí rodiče si vůbec neuvědomují riziko hypertenze a ostatní důsledky přesolování, a tak příjem soli jako takový u svých dětí nehlídají. Což je dle lékařů špatně.
Doporučená denní dávka soli totiž činí pro dospělého pouhých 5 g, u dětí se jedná ještě o menší množství. V České republice se ale průměrná spotřeba soli pohybuje mezi 13-14 g na osobu na den. V Evropě tak patříme ke špičce, vyšší spotřeba je pouze v Maďarsku, Chorvatsku a Makedonii.
„Denní příjem soli významně překračuje doporučené normy bohužel i u jedinců v prvních letech života. Zvýšená spotřeba soli přitom vyvolává pocit žízně, a pokud ji děti uspokojí dnes tolik oblíbenými slazenými nápoji, zvýší se tak významně příjem kalorií, což vede ještě navíc k nadváze a obezitě. To je další hrozba spjatá s rizikem hypertenze,” zdůrazňuje primář Dětského oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Vladislav Smrčka.
Kde je sůl nejvíce obsažena
Nejvíce soli přijímáme v potravinách, které kupujeme v obchodech, zhruba 75 až 80 procent denní dodávky. Značná část soli je obsažena například v pečivu. Pouze menší dodávka je dána přídavkem soli při vaření a při solení jídel doma u stolu.
Příklady potravin se zvýšeným obsahem soli: šunka, uzeniny, polévky v prášku, čipsy, rohlíky a housky (zvláště posypané ještě navíc solí!), slané tyčinky, mandle, kukuřice, lupínky, řada sýrů (např. balkánský typ, niva atd.). Také většina nabídek tzv. fast-foodů, které jsou tak oblíbené u dospělých i dětí, nabízí produkty s vysokým obsahem soli.
„Pokud si dítě zvykne v útlém věku na zvýšený příjem soli, vzniká závislost na slaném, děti pak vyžadují vše, co je hodně slané, přesolené. Nad tím by se měli zamyslet především rodiče,“ dodává primář.
Jídlo a sodík
rohlík
220 až 550 mg sodíku/100 g
krajíc pšenično-žitného chleba
370 mg/100 g
balkánský sýr
1300 mg/100 g
tavené sýry
900 mg/100 g
trvanlivý salám
800 mg/100 g
běžná šunka
750 mg/100 g
párky, i dietní
2480 mg/100 g
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: