Článek
Podle studie bylo vědecky prokázáno, že ženy, které podstoupily na vlastní žádost porod císařským řezem, aniž je k tomu vedly vážné zdravotní důvody, které by ohrozily život plodu či nastávající maminky, měly v budoucnosti třikrát více vážných zdravotních problémů. Informoval o tom britský server Daily Mail.
Je důležité každou budoucí maminku informovat o kladech přirozeného porodu a komplikacích dobrovolného přistoupení k císařskému řezu,
Světová zdravotnická organizace uveřejnila studii, v níž budoucí maminky varuje před dobrovolným podstoupením operativního porodu. Při operaci může totiž snadno a častěji dojít k závažnému krvácení, po operaci jsou ženy velmi často umísťovány na jednotky intenzivní péče.
Autoři výzkumu rovněž uvedli, že ženy by měly o možných komplikacích hovořit se svými gynekology a porodníky. Operativní porod je rizikovější než porod přirozený.
Císařský řez
probíhá vždy v anestezii. Břišní stěna matky se dnes otevírá v naprosté většině případů z dolního příčného řezu, takže jizva po císařském řezu je kosmeticky na výhodném místě, v létě nebývá vidět ani v dvoudílných plavkách.
V břiše musí mít lékař prostor, aby se neporanily okolní orgány dělohy a velké břišní cévy. Je třeba odsunout střeva a zejména sesunout močový měchýř. Teprve pak operatér proniká do dutiny dělohy.
Po porodu miminka se musí pro riziko krvácení okamžitě rukou odloučit placenta a zkontrolovat děložní dutina. Pak se zpět po jednotlivých vrstvách břicho matky uzavírá.
(www.porodnice.cz)
V Česku je císařský řez nejčastějším operačním porodem. Podle serveru porodnice.cz činí jeho frekvence u nás asi 15 % všech porodů. Císařský řez je pro matku šestkrát rizikovější něž samovolný porod. Proto se v ČR neprovádí "na přání maminky".