Článek
Po porodu s nástřihem, či trhlinami může dojít ke komplikacím v důsledku neodborného sešití hráze, ale i špatného hojení jizvy. Důsledkem těchto komplikací, pak velmi často dochází k bolestivosti při milování nebo k volnějšímu vstupu do pochvy, což výrazně ovlivňuje prožitek z milostného života ženy a tím i obou partnerů.
Pokud je žena rok po porodu a již nekojí, pak má jedinečnou šanci pomocí plastické operace hráze tzv. perineoplastiky toto všechno napravit.
"Plastická operace spočívá v úpravě hráze, pochvy a v některých případech také v úpravě konečníku. Dochází k odstranění jizvy v celém rozsahu, většinou hluboko do pochvy a k rekonstrukci svalů pánevního dna, tak aby vše vypadalo i fungovalo podobně jako před porodem," vysvětluje plastický chirurg MUDr. David Tomášek, který vede perineální ambulanci v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze 4 Podolí, v jediném pracovišti, které se tímto problémem komplexně zabývá.
K operaci obvykle dává doporučení gynekolog, pak bývá zákrok plně hrazen zdravotní pojišťovnou. Ženy mohou přijít i bez doporučení.
Jak probíhá hojení po operaci
Bezprostředně několik dní po plastice se mohou v místě operace objevit otoky či necitlivost. Pevné zhojení je otázkou zhruba měsíce. Citlivost se vrací do normálu mezi
třetím měsícem až půl rokem po zákroku.
V pooperačním období by také žena měla dbát na maximální míru hygieny. "Doporučuji sprchovat se denně a co nejčastěji. Rozhodně vždy po vykonání potřeby. Dále je dobré aplikovat alespoň dvakrát denně sedací lázeň v hypermanganu, později i v dubové kůře. Samozřejmostí je pak pohlavní zdrženlivost minimálně šest týdnů," dodává MUDr. David Tomášek.
Plastika zevních rodidel a pochvy není v žádném případě vhodná pro ženy, které ještě nerodily, protože by se vystavovaly velkému riziku bolestivé jizvy při styku, komplikacím při porodu a nejspíš by musely rodit císařským řezem.