Článek
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) spustila projekt pro děti, kterým budou moci rodiče pořídit očkování proti rotavirům za výhodnější cenu. U lékaře za kompletní očkovací schéma zaplatí maximálně 3 300 Kč a na jakékoliv pobočce VZP pak mohou požádat o vrácení 500 Kč z celkové částky.
Rotaviry jsou nejčastější příčinou infekčních průjmů a zvracení u dětí do 5 let a způsobují onemocnění známé jako rotavirová gastroenteritida. Jedná se o vysoce nakažlivé, opakující se onemocnění trávicího traktu, které se šíří převážně kontaktem s nemocným člověkem či kontaktem s kontaminovanými předměty.
Ze statistik vyplývá, že až 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami. Nejzávažnější průběh má obvykle první epizoda tohoto onemocnění. V ojedinělých případech dochází k život ohrožující dehydrataci dítěte a je nutná hospitalizace.
Rotaviry, které onemocnění způsobují, se do těla dostávají prostřednictvím zažívacího traktu a napadají sliznici trávicího systému.
Očkování je účinnou ochranou
Rotavirové gastroenteritidě lze částečně předcházet důsledným dodržováním hygienických zásad (např. častým mytím rukou, pravidelnou dezinfekcí hraček a povrchů). Další účinnou ochranou proti rotavirové gastroenteritidě je včasné očkování.
„Zvýšená hygienická opatření mají pouze omezený dopad na omezení přenosu rotavirů,“ říká praktický dětský lékař pro děti a dorost Dalibor Pastucha. Včasné očkování je účinnou ochranou proti rotavirové gastroenteritidě.
Cílem mimořádné akce VZP, která potrvá od 1. října do 31. prosince 2010, je prevence. Proočkovanost v Česku je jedna z nejnižších ve střední Evropě - pouhých 5 %. Očkování lze provádět u kojenců od 6. týdne života (pokud dítě bylo očkováno v porodnici proti tuberkulóze, pak lze očkovat až od 9. týdne života), ve dvou dávkách podávaných přímo do úst, tedy bez nutnosti vpichu.
O rotavirové gastroenteritidě |
---|
Téměř 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami. |
Téměř 3 milióny dětí jsou v Evropě každoročně ošetřeny v domácím prostředí, až 700 tisíc dalších musí v důsledku nemoci navštívit lékaře, 87 tisíc případů vyžaduje hospitalizaci a 231 dětí této nemoci podlehne. |
Rotavirová gastroenteritida je jednou z nejčastějších příčin hospitalizace dětí do dvou let v Evropě. |
Onemocnění lze částečně předcházet prostřednictvím zvýšených hygienických opatření. Včasné očkování je další účinnou ochranou proti rotavirové gastroenteritidě. |