Článek
Nikotinový sáček nebo také lyft, velo apod.
Ač jsou plné nikotinu, nikotinové sáčky nejsou podle dnešní legislativy tabákovými výrobky. Kdokoliv si je proto může koupit v libovolném množství, což dnes využívají ve velkém množství i děti na základních školách. Často se děje, že někteří vychytralejší žáci tyto sáčky po kusech přeprodávají menším dětem. Nejedná se přitom o žádnou banalitu. I tyto na první pohled neškodné sáčky mohou být velmi nebezpečné.
„Nikotin obsažený v sáčcích předně způsobuje těžkou závislost, a to velmi rychle. Z šetření prováděných zdravotními sestrami při osvětových akcích ve školách vyplývá, že zkušenost s touto návykovou látkou má polovina dětí v 5. a 6. třídách,“ upozorňuje profesorka Martina Koziar Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP.
Tyto sáčky jsou tedy sice na rozdíl od cigaret méně škodlivé pro plíce, ale podle odborníků z Kliniky adiktologie pražské VFN lokálně narušují sliznici ústní dutiny a zažívacího ústrojí, včetně sliznice jícnu a žaludku.
Nikotin zvyšuje riziko rakoviny plic a metastáz do mozku
Jsou přitom velmi návykové, vzniká na ně brzy tolerance a je nutné neustále zvyšovat dávky.
Jak se nikotinové sáčky užívají? |
---|
Sáček si jedinci vloží pod horní či spodní ret nebo ho přežvykují. V ústech ho přitom nechávají cca 15-30 minut, podle toho, jak rychle se dostaví v podobě drobného mravenčení účinky a kdy dojde k vymizení brnění. Pak se má sáček vyhodit nebo schovat pro další použití. |
Pravidelné užívání sáčků navíc může způsobit tzv. leukoplakii (bílé a světle šedé skvrny v dutině ústní). Podle odborníků z Mayo Clinic se v podstatě jedná o prekancerózu, a tyto skvrny tak mají potenciál proměnit se časem na rakovinu.
Někteří jedinci mohou trpět kromě poničené tkáně dásní i zubními kazy.
Dětem navíc hrozí předávkování samotným nikotinem, jelikož jeden sáček průměrně obsahuje 4-7 mg nikotinu, nicméně najdou se i na českém trhu takové, které mají až 50 mg nikotinu. Dítě tak může naráz do těla dostat i takové množství nikotinu jako z 3-20 vykouřených cigaret.
Jak se poprat se zlozvyky
Za smrtelnou dávku nikotinu je přitom považováno 30 až 60 mg. I jeden nikotinový sáček tak může mít fatální důsledky. Naštěstí běžně dostupnější jsou sáčky do 10 mg nikotinu.
Paradoxně se tyto nikotinové sáčky používají i při sportu, protože na rozdíl od marihuany nejsou považovány za doping. Donedávna to bylo záležitostí především týmových sportů, ale známé jsou i případy mezi mladými běžci. Sáčky u nich zprvu způsobují nabuzení, lepší soustředění, ale časem tomu může být kvůli vzniklé závislosti přesně naopak.
Jak se projevuje otrava nikotinem?
- nevolnost a zvracení
- bolest hlavy
- bolest žaludku
- dehydratace
- ztráta chuti k jídlu
- zvýšený krevní tlak
- zpevnění stěn tepen
- srdeční arytmie (nepravidelný tep, bušení srdce)
- porucha pozornosti a paměti
Asi nejnebezpečnější, co může vysoká dávka nikotinu u jedince, a tedy i samotného dítěte způsobit, je přitom podle odborníků deníku The Brussels Times vysoký krevní tlak a poškození částí mozku, které kontrolují pozornost, učení, náladu a kontrolu impulzů. Rychleji se u nich také rozvíjí fyzická závislost.
K předávkování nikotinem nejčastěji dochází, pokud dítě žvýká více sáčků najednou nebo sáček omylem spolkne.
Abstinenční příznaky nikotinu
- podrážděnost
- neklid
- pocit úzkosti nebo deprese
- problémy se spánkem
- problémy se soustředěním
- touha po nikotinu
Šňupací tabák
Jedná se o jemně mletý tabák o různé zrnitosti a chuti, jelikož jsou do něj přidávány nejrůznější aromata. Je oblíbený u sportovců, ale i dospívajících podobně jako nikotinové sáčky, protože dokáže opět jedince nabudit a u sportovců i uvolnit dýchací cesty před výkonem.
Mnozí se nicméně mylně domnívají, že se jedná o zdravou variantu kouření. Stejně jako u žvýkacího tabáku a nikotinových sáčků sice nedochází k poškození plic, ale kvůli aplikaci přímo na sliznici nosu a úst vzniká riziko vzniku rakoviny v nose, nosohltanu, jazyku či tváři. Podle švédské studie ale může hrozit i riziko rakoviny slinivky a podle dalších studiích i rakovina jícnu či žaludku.
Kromě nikotinu šňupací tabák obsahuje až 28 látek, které mohou být zdraví nebezpečné, včetně nitrosaminů, jež jsou považovány za karcinogenní.