Hlavní obsah

Lékaři na neonatologii operují nedonošence přímo na oddělení

Praha

V dnešní době dokážou lékaři zachránit předčasně narozená miminka s porodní hmotností i pod 500 gramů. V pražské porodnici U Apolináře na oddělení neonatologie umí „vypiplat“ i miminko narozené ve 22. týdnu těhotenství. Na oddělení jsou schopni totiž dítě i operovat, a to bez potřeby transportu, což by mohlo být pro nedonošence fatální.

Lékaři na neonatologii operují nedonošence přímo na oddělení.Video: Novinky

Článek

Na oddělení intenzivní a resuscitační péče Neonatologického oddělení Gynekologicko – porodnické kliniky VFN a 1.LF UK v Praze se ročně dostane zhruba 250 novorozenců.

Většinou se jedná o děti narozené přímo na klinice, ale občas pečují i o děti narozené v jiných porodnicích. Neonatologické oddělení apolinářské porodnice je pracovištěm nejvyššího typu a poskytuje vysoce specializovanou péči kriticky nemocným novorozencům z celé ČR.

Předčasně narozené děti

„Nejsou to jenom předčasně narozené děti, jsou to i donošená nebo jen lehce nezralá miminka, která potřebují intenzivní a resuscitační péči z jiných důvodů, ať už měla problémy okolo porodu, vrozenou infekci, vrozenou vadu, nebo nějaká jiná závažná, či dokonce život ohrožující onemocnění,“ vysvětlila Novinkám neonatoložka Tereza Lamberská.

Péče o předčasně narozené a kriticky nemocné novorozence není vždy krátkodobá, některé děti jsou zde dlouhé týdny i měsíce.

Z větší části se ale na oddělení intenzivní a resuscitační péče starají o předčasně narozené děti. Některé z nich se narodily i před hranicí životaschopnosti, která je v České republice stanovena na 24. týden těhotenství.

„Porodnice U Apolináře je v rámci České republiky známá tím, že poskytuje péči i dětem narozeným před hranicí viability, ve 23. týdnu těhotenství. Výjimečně, pokud je příznivá situace, plod je v dobré kondici a rodiče si to přejí, tak jsme schopni zahájit péči i ve 22. týdnu těhotenství,“ dodává lékařka s tím, že bohužel ne vždy se podaří miminko zachránit. Ale pokusit se dítěti dát šanci na život a rodině naději na vlastní dítě, se snaží vždy, pokud to okolnosti umožní.

Náročné operace přímo na místě

Novinky na oddělení natáčely zrovna ve chvíli, kdy probíhal u jednoho z miminek náročný operační výkon. Miminko mělo krvácení do mozkových komor.

Foto: Novinky

U Apolináře zachraňují miminka narozená už ve 22. týdnu těhotenství.

„Při této komplikaci, pokud dojde k městnání mozkomíšního moku v komorovém systému, tak je potřeba mozku nemocného ulevit a pravidelně odčerpávat mozkomíšní mok. Proto u dítěte pravidelně provádíme sterilní výkon, kdy se z mozkového prostoru odebírá mozkomíšní mok,“ vysvětlila Lamberská.

Výskyt krvácení do mozkových komor se v posledních letech naštěstí podařilo významně snížit, přesto zůstává jednou z nejobávanějších komplikací předčasného porodu.

V rámci intenzivní péče probíhá každodenní péče o miminka, to znamená klinické vyšetření, běžné krevní odběry, různá neinvazivní vyšetření, ultrazvuky, rentgeny a podobně. Občas se stane, že miminko má nějakou závažnější komplikaci, která vyžaduje chirurgický zákrok v celkové anestezii, v takovém případě i tento zákrok probíhá přímo na oddělení.

„Je to z důvodu, že miminko, které váží méně než 750 gramů, by nebylo schopno transportu na chirurgii, transport by byl pro dítě obrovskou zátěží, proto přijede chirurg za miminkem,“ říká lékařka a dodává:

„Přijede sem celý chirurgický tým. Máme i anesteziology, kteří dělají celkovou anestezii. V podmínkách našeho oddělení občas proběhne operace bříška, operujeme tady i srdce, občas se operují oči a v některých případech dokonce i mozek. To je právě případ miminka ve vedlejším boxu, u kterého před pár dny proběhla neurochirurgická operace, kde byl zaveden do komorového systému drenážní systém, ze kterého pravidelně odčerpáváme mozkomíšní mok.“

Rodiče jako součást týmu

Přítomnost rodičů, zejména pak maminek, je na oddělení více než žádoucí. Mohou zde být se svými dětmi prakticky téměř kdykoliv a lékaři a sestry se je snaží zapojit do běžných činností v rámci péče, ať už je to měření teploty, přebalování, či krmení.

Nejvíce si rodiče zpravidla užívají klokánkování, kdy chovají své dítě na holém hrudníku několik hodin v kuse. Předčasně narozeným dětem tato praktika zpravidla velmi prospívá, proto je snahou klokánkovat i děti s extrémně nízkou hmotností, závislé na přístrojové podpoře.

Výběr článků

Načítám