Článek
Odborníci z Baylor College of Medicine v Houstonu objevili biologické pochody, které k pocitům štěstí u matek vedou. Pohled na dítě s neutrálním nebo plačícím výrazem nevyvolá v mozku matky stejnou odezvu, jako na jeho úsměv, říká studie.
"Dětský úsměv je velmi silný stimul, který má hluboký biologický smysl. Miminka jsou naprosto závislá na svých pečovatelích a příroda proto vytvořila systém, jak toto pouto posílit," vysvětluje její autorka, doktorka Lane Strathearnová.
Studie zkoumala mozkovou aktivitu matek
Vědci ve svém výzkumu sledovali 28 prvorodiček různého rasového původu v průměrném věku 29 let a v prvním trimestru těhotenství. Zjišťovali, jaké mají vzpomínky na dětství a jaký je jejich vztah k rodičům. Většina z nich byla vdaná.
Poté se s nimi setkali, když bylo jejich dětem 6 měsíců. Děti natočili na video, když se smály, tvářily neutrálně nebo plakaly. O čtyři měsíce později požádali matky, aby se dostavily na funkční záznam mozkové aktivity. Ukázalo se, že určité oblasti mozku zvané dopaminergický systém, vyvolávající pocit štěstí, se aktivovaly pouze při pohledu na vlastního potomka s úsměvem na tváři.
"Jedná se o fascinující objev. Jsme na stopě tomu, jaké chemické pochody ovlivňují naše emoce a vztah mezi matkou a dítětem," prohlásil doktor Michael Wasserman z Ochsnerova institutu v New Orleans.
Strathearnová je přesvědčena, že porucha v dopaminergickém systému může způsobit, že pouto mezi matkou a dítětem je narušené. A někdy dokonce natolik, že jsou matky schopny své děti týrat.