Být kreativní znamená umět řešit problémy novým způsobem. Aby si děti tuto dovednost mohly osvojit, potřebují čelit výzvám. Pokud se to v dětství naučí, pak i v dospělosti budou schopny řešit různé problémy a přizpůsobovat se novým situacím. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak u dětí účinně rozvíjet potenciál kreativity.
Článek
Stimulace kreativity pomocí výzev
Být kreativní znamená umět řešit problémy novým způsobem. Aby si děti tuto dovednost mohly osvojit, potřebují čelit výzvám. Těmi mohou být i takové zdánlivé banality jako např. umění si vyčistit sám zuby, zavázat si boty nebo nakreslit obrázek k babiččiným narozeninám.
Sami budete překvapeni, jak jsou vaše děti při řešení problémů a výzev kreativní. Pokud dítě zadaný úkol úspěšně zvládne, nezapomeňte jej pochválit. Svému potomkovi tak dodáte odvahu k dalšímu aktivnímu zapojování do života a zároveň mu pomůžete s budováním jeho sebevědomí.
Rozvíjení představivosti pomocí „volné hry“
Hrát si pro děti znamená možnost vyjádřit vlastní představivost. V tomto směru je „volná hra“ pro děti velmi důležitá, protože během ní přebírají iniciativu a tvoří a mění věci dle svých přání. Právě na tomto principu jsou založeny i některé stolní hry, jejichž cílem je děti zábavnou formou vést k užívání vlastní kreativity.
Budování kreativity prostřednictvím možnosti změny pravidel
Umět vymýšlet a měnit pravidla. I pro tyto případy je nezbytným nástrojem kreativita. Rodiče své děti k této schopnosti mohou vést při hraní tak, že je povzbudí, aby změnily nebo vymyslely nová pravidla již existující hry. Kluci a děvčata se tak ve společnosti svých rodičů a vrstevníků učí nejen kreativně myslet, ale zároveň vyjednávat a komunikovat se svým okolím.
Pročistěte diář
Také děti dnes mají diáře plné různých termínů a schůzek. Dny, kdy chlapci a děvčata čelí různým uzávěrkám a věnují se mnoha aktivitám, ubírají prostor jejich individualitě a zároveň omezují jejich tvořivost.
Rodiče by proto měli dbát na to, aby jejich dcera nebo syn nebyli přetěžováni a věnovali se jen přiměřenému počtu činností. Jedna nebo nanejvýš dvě fixně stanovené aktivity týdně postačí.
Neplánujte dítěti mnoho činností a dopřejte mu víc prostoru a času pro „volné hraní“. Dítě si díky tomu lépe uvědomí, co ho opravdu zajímá, a určí si vlastní tempo, které mu bude vyhovovat.
Probouzení zájmu o neznámé
Jedním z nejlepších podnětů ke kreativnímu myšlení jsou dosud neznámé situace a hry, které v dětech probouzejí zvědavost a touhu po poznání. Vhodnými hrami v tomto směru jsou takové, které hráče přenášejí do jiného světa a umožňují jim „rozšířit si obzory“.