Článek
"Není to lék, který by byl určen těhotným, rozhodně to nedoporučujeme. Na bolest mohou ženy v těhotenství zkusit třeba paralen," doporučuje Dvořák.
Největší riziko podle něj hrozí v prvním a třetím trimestru, tedy na počátku a na konci těhotenství. V prvním trimestru by se žena měla vyhnout naprosté většině léků.
Ve třetím trimestru hrozí předčasné uzavření takzvané Botallovy dučeje, což je krevní céva, která u plodu spojuje plicnici s aortou. Protéká jí krev obcházející plíce, které u plodu ještě nejsou funkční. Po narození se za normálních okolností tento oddíl srdce sám uzavře. Pokud ne, naruší se normální proudění krve, stoupá tlak v plicích a jsou problémy s poporodní adaptací. Hrozí také problémy s ledvinami.
Zásadní nebezpečí nemusí podle Dvořáka hrozit jen ve druhém trimestru, přesto odborná společnost nedoporučuje těhotným tyto léky běžně užívat ani v tomto období.
Lékaři nedoporučují ibuprofen také ženám, které se snaží otěhotnět
Bylo zjištěno, že ibuprofen může blokovat uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Bývá také spojován s vyšším výskytem potratů v časné fázi těhotenství.
Proti užití ibuprofenu u kojících žen nejsou odborné argumenty, měly by se však poradit s lékařem. Do mateřského mléka ibuprofen prostupuje, ale v naprosto minimálním množství.
Podle příbalového letáku zvyšuje užívání ibuprofenu riziko srdečních vad z méně než jednoho procenta na zhruba 1,5 procenta, riziko stoupá s dávkou a dobou užívání. "V průběhu prvního a druhého trimestru nesmí být lék podán, pokud to není zcela nezbytné," uvádí se v letáku. Pokud je podání nutné, musí být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší. To platí i u žen, které chtějí otěhotnět. Ve třetím trimestru je podle letáku lék zcela zakázán.