Článek
„Rodiče se často mylně domnívají, že když svým dětem alkohol zcela nezakážou a občas je nechají si cucnout, povede je to k zodpovědnému pití v dospělosti. Realita je ale spíše taková, že tím v dětech vzbudí pocit, že je alkohol zcela bezpečný,” vysvětluje pro Daily Mail autorka studie, profesorka Jennifer Maggsová.
Pravda je taková, že alkohol pro děti není vhodný ani v minimálním množství. Může u nich velmi negativně ovlivnit normální vývoj životně důležitých orgánů, včetně mozku, jater, kostí a hormonů.
Jak ukázal výzkum z roku 2019, opilost v dospívání velmi významně brzdí vývoj šedé i bílé hmoty mozkové. U dětí se tak zhoršuje paměť a schopnost učení, zároveň to u nich vede k větší impulzivitě a někdy i agresivitě. Zhoršuje se tak i jejich prospěch ve škole a začínají se objevovat i problémy s chováním.
České děti vypijí nejvíce alkoholu v rámci Evropy, kampaň Zůstaň nad vlivem to chce změnit
Podle vědkyně Mikely A. Murphyové je problém ale především v tom, že si děti alkohol spojují jen se samými pozitivními věcmi. Žijí v domnění, že alkohol pomáhá lidem uvolnit se, cítit se šťastnými a méně napjatými.
„Bohužel všechna tato pozitivní očekávání jsou často spjata právě s nadměrným pitím v dospělosti,” dodává Murphyová.
Jak mluvit s dětmi o alkoholu. Nesmíme kázat vodu a pít víno, vzkazuje odborník
Podobný výzkum proběhl v loňském roce i v Austrálii, kde vědci došli ke zjištění, že až 85 % dětí, kterým rodiče dávali ochutnat alkohol již v brzkém dětství, sáhlo po alkoholu i v období puberty.
Přitom každá zkušenost s větším množstvím alkoholu v období dospívání vedla jen k tomu, že tyto děti začaly holdovat ve velkém alkoholu i v dospělosti.