Článek
Při výběru knih pro děti platí několik základních pravidel. Když je dodržíte, máte velkou šanci, že svého potomka knihou opravdu potěšíte.
Úroveň čtenáře
Vždy vybírejte knížky úměrně k věku dětí, a to jak obsahem, tak i grafickým ztvárněním. Malý třeťáček, i když už umí dobře číst, se jen těžko prokouše složitou knihou se spoustou cizích jmen. A naopak středoškoláka asi již nebude bavit číst pohádky. I když výjimky potvrzují pravidlo.
A pokud si nejste jistí, raději kupte knížku, do které malý čtenář rychle doroste.
Méně je někdy více
Nepřežeňte to! Když vaše dítě není zvyklé číst a najde pod stromečkem samé knihy, pravděpodobnost, že z nich bude mít radost a s chutí se do čtení pustí, je mizivá. Stačí proto jedna, případně dvě dobře vybrané knihy, například nějaký aktuální knižní hit.
Populární titul
Když si nejste jistí, zkuste sáhnout po populárním titulu. Tam je poměrně velká šance, že dítě podlehne zvědavosti a knihu si přečte. Inspiraci můžete najít v seznamech Čtení pomáhá. Momentálně nejčtenější knihy jsou Hraničářův učeň nebo třeba Deník malého poseroutky.
Nejpopulárnější knihy u dětí |
---|
Deník malého poseroutky – Jeff Kinney |
Hraničářův učeň – John Flanagan |
Trilogie Labyrint – James Dashner |
Sněží, sněží – John Green |
Díly Harryho Pottera – Joanne K. Rowlingová |
Já, JůTuber – Linda Marečková |
Destrukční deník – Keri Smith |
Trilogie Hunger Games – Suzanne Collinsová |
Kniha musí zaujmout!
Knížky vybírejte podle zálib dětí, ne podle sebe. Při výběru se do nich vžijte, případně je vezměte do knihkupectví a nechte je, ať vám ukážou, co se jim líbí, a nebuďte příliš kritičtí.
Zkuste to se čtečkou
Jestli máte pocit, že se vaše dítě nehne od počítače nebo mobilu, zkuste mu pořídit k Vánocům elektronickou čtečku knih a vhodné e-knihy. Technologická novinka může způsobit, že ho čtení najednou bavit začne. Alespoň u starších dětí tomu tak je.
Jen je zapotřebí u čteček a dalších digitálních médií vymezit čas. „Ve věku 7–18 let by děti měly trávit s těmito médii maximálně 1 až 3 hodiny denně,” vysvětluje MUDr. Martina Celecká, lékařka se specializací na dětskou a dorostovou psychiatrii z psychiatrické ambulance v Praze 13.
„U začínajících čtenářů je ale i tak lepší vsadit na čtení z papíru. Menší děti se rády stránek v knize dotýkají, prohlížejí si obrázky doplňující text, opakovaně si knihou listují a snaží se domyslet příběh. Mladí čtenáři se také neunaví tak rychle, jednodušeji se vracejí k již přečtenému textu a lépe udržují tu správnou vzdálenost očí od textu,“ dodává lékařka.