Článek
Na fyzičku dítěte a jeho pozitivní vztah ke sportu mají vliv zejména rodiče a to, zda k pohybu své děti vedou od útlého věku. U dětí na prvním stupni pak hraje důležitou roli i dostupnost sportovišť a klubů v okolí bydliště.
Paradoxně právě ve městech jsou rodiče zvyklí více sportovat a dětem zde nahrává fakt, že už dnes téměř vůbec spontánně nesportují, a jsou tak odkázány na organizovaný sport, který je mnohem dostupnější právě ve městech.
Jak vést děti ke sportování – od předškoláků po puberťáky
Pokud rodiče nemají vůli nebo prostor vést děti ke sportu, pak tuto roli supluje škola. Což se ukázalo zejména v době covid pandemie, kdy klesly školské i mimoškolské sportovní aktivity téměř na nulu.
Nedostatek fyzické aktivity podle výzkumu vedl nejen k tloustnutí dětí a jejich celkové nespokojenosti, ale také ke zvýšenému výskytu chorob.
„Školní sport je nejlepším řešením, jak zlepšit plošně zdatnost celé populace. Aktuální výpadek hodin tělocviku a volnočasových pohybových aktivit měl vysoce pravděpodobně negativní efekt na zdatnost a obecně zdravotní stav dětí,” upozorňuje Richard Adamec, manažer Sazka Olympijského víceboje.
Sportující děti mají lepší prospěch
Pokud rodiče dbají na fyzický rozvoj svých dětí a vedou je ke sportu, pak je podle studie i mnohem více zajímá jejich prospěch, což se také odráží na známkách z češtiny, matematiky a cizího jazyka.
Děti v zahraničí jsou zdatnější
Odborníci také porovnávali fyzickou zdatnost českých dětí s jejich vrstevníky v Anglii, Švýcarsku, Rumunsku, Rakousku a Novém Zélandu. Z jejich zjištění pak vyplynulo, že české děti v tomto směru zaostávají.
„Souhrnné výsledky ukazují, že celková zdatnost hodnocená na základě sedmi disciplín Olympijského diplomu je v Česku horší než v zahraničí,“ poukazuje Jan Březina ze SportAnalytik.
Nevíte, na jaký sport dát své dítě? Zkuste atletiku. Dá základ i k ostatním sportům
Atletické disciplíny jdou spíše chlapcům, jednodušší praktické cviky spíše dívkám, vyplývá z průzkumu.