Článek
Alergie na bílkovinu kravského mléka patří k nejčastějším a nejnebezpečnějším svého druhu. Projevují se vyrážkou, dýchacími a trávicími potížemi a mohou skončit alergickým šokem a dokonce i smrtí.
Izraelští vědci z univerzity v Tel Avivu během výzkumu zjistili, že ze 13 000 sledovaných dětí trpí alergií na kravské mléko jen 0,5 procent z nich. Co je ale zaskočilo, byla skutečnost, že u dětí krmených umělou stravou obsahující bílkovinu kravského mléka od 15. dne po narození hrozí 19krát větší nebezpečí, že se u nich vyvine alergie, oproti novorozencům, kteří přišli do styku s touto stravou už v prvních dvou týdnech života.
Kojení je stále nejúčinnější prevencí
Protože kravské mléko může způsobit zažívací potíže, pediatři dosud většinou nedoporučovali začínat s jeho konzumací příliš brzy.
"Ukazuje se, že malé množství v raném věku může působit jako prevence, aby imunitní systém později nepovažoval jeho složky za nežádoucí a nereagoval na ně přemrštěně," tvrdí Dr. Kari Naderuová z kalifornské Standfordovy univerzity.
Zároveň ale varuje, že časné podávání tohoto mléka není stoprocentní zárukou proti alergii. A pokud se objeví některé z jejích příznaků, je vždy nutné vyhledat lékaře.
Vedoucí izraelské studie Dr. Yitzhak Katz zase upozorňuje, že výsledky výzkumu jeho týmu v žádném případě nemají vést k tomu, aby ženy přestávaly kojit. Kojení je ale podle něho možné občas doplnit kravským mlékem.
"Ať si i tatínkové užijí své ratolesti. Při nočním krmení mohou nechat své partnerky odpočinout a potomkům dopřát trochu kravského mléka," dodává Katz.