Článek
Podle odborníků není příčinou samotný způsob oplodnění, ale řada dalších faktorů, které s ním souvisí.
Oplodnění "ve zkumavce" (in vitro) je technologicky nejvyspělejší metodou asistované reprodukce, při níž se z těla ženy odebere vajíčko, v laboratorních podmínkách se oplodní a vrátí do matčiny dělohy.
"Zatímco u normálně počatých dětí se vyskytne rakovina v necelých dvou případech z tisíce, v případě dětí ze zkumavky jsou to tři na tisíc," tvrdí Dr. Bengt Kallen ze švédské univerzity v Lundu.
Děti ze zkumavky se odlišují
Jeho tým sledoval zdravotní údaje 30 000 dětí počatých ve zkumavce. Zjistil, že v 53 případech se u nich objevila rakovina, což je o 15 víc, než by odpovídalo průměru v běžné populaci. Experti došli k závěru, že nebezpečí zhoubného bujení je u těchto dětí o 42 procent vyšší než u ostatních.
Kallen k tomu říká: "Děti ze zkumavky se v jistých ohledech liší od ostatních.
Podle něho to není přímo způsob oplodnění, ale další faktory, které s ním úzce souvisí a které mohou zvýšené riziko ovlivnit. K nim patří například předčasný porod a dýchací potíže po narození.
Experti nyní hodlají provést další výzkum na větším vzorku populace, který by dosavadní hypotézu potvrdil a popřípadě objasnil, jaké typy zhoubného bujení se u ohrožené skupiny vyskytují nejčastěji.