Článek
Hubnutí po porodu je přirozený stav. Zavinování dělohy v šestinedělí, kojení a péče o dítě způsobují, že maminka vydává více energie. Držet v tomto období jakékoliv diety je zcela nesmyslné. Například jen na kojení je spotřebováno asi 2200 - 3000 kJ za den, tudíž teoreticky i během něj se hubne. Chce to jen více trpělivosti a nepodléhat nesmyslným touhám rychle zhubnout.
„Je prokázáno, že při rychlém odbourávání tukových buněk se do mateřského mléka dostávají toxické látky. Ty jsou za normálních okolností uloženy právě v tukových zásobách. Pokud matka hubne pozvolna, nehrozí při kojení žádné nebezpečí,“ upozorňuje Renata Větrovská, odborná poradkyně projektu Žij zdravě
Navíc každé hladovění a rychlá ztráta kil znamenají pro organismus jen impuls ke zpomalení metabolismu a jojo efekt v podobě nových kil navíc na sebe nenechá dlouho čekat.
Kondice a lepší zdravotní stav
Po porodu by pro ženy mělo být mnohem důležitější posilování pánevních svalů, kvůli jejichž povolení dochází k řadě zdravotních problémů, například k bolestivosti zad a poklesu pánevního dna.
V první řadě je tedy dobré provádět tzv. Kegelovy cviky, které by po šestinedělí mělo doplnit další cvičení.
„Důležité je začít s mírnou pohybovou aktivitou. Běhat a dělat cvičení s poskoky se z pohledu pánevních svalů příliš nedoporučuje. Ze všeho nejdůležitější jsou cviky na posílení pánevního dna, na které by měly navazovat cviky na břišní svaly a až posléze zapojit i ostatní partie jako hýždě, stehna a horní polovinu těla,” doporučuje Irena Finková z fitness centra pro ženy Contours.
Cviky, které ženy dostanou do kondice
Trenérka Irena Finková sestavila základní cviky pro ženy po porodu.
Zaujměte polohu vleže na zádech, nohy pokrčte na šířku pánve. Uvolněte svaly, zvláště hýžďové a břišní. S výdechem velmi pomalu začněte vtahovat pánevní svěrače (svaly kolem močové trubice, pochvy a konečníku) směrem do dutiny břišní. Můžete si představit, že zadržujete nucení na močení nebo stolici. Napočítejte do pěti a uvolněte. Následná pauza - relaxace je jednou tak dlouhá, napočítejte do deseti. Celé několikrát opakujte. Dejte pozor, abyste nezatínala svaly břicha a hýždí.
Pro začátečníky může být jednodušší použití velkého míče, kdy se cvik provádí stejně s opřenými nohami na míči, kdy hýžďové svaly nemají tendenci se tolik zapojovat.
Nejčastější chyby - zatínání vnějších svalů trupu, zvlášť břicha a hýždí. Zadržování dechu.
Zaujměte polohu s oporou o dlaně pod rameny (váha je rozmístěna na celou dlaň a prsty) a špičky chodidel na šířku ramen, trup a hlava v prodloužení. S výdechem zvedneme kolena jen několik centimetrů nad podložku a chvíli podržíme. Je potřeba držet pánev podsazenou.
Nejčastější chyby - zadržení dechu, povolené pánevní dno a tím prohýbání se v bedrech, ramena u uší.
Výchozí poloha je leh na zádech, nohy jsou skrčené a přitažené k hýždím, pánev podsazená. Ruce jsou za hlavou, lokty svírají pohodlný úhel, jsou mírně sevřené. Ramena a lopatky nadzdvižené od podložky a brada je přitažena ke krku. S dlouhým výdechem se postupně "sbalujeme" tak, aby se od podložky vzdálily všechny hrudní obratle. Společně s pohybem trupu zvedáme střídavě pokrčenou pravou a při dalším opakování levou nohu. Bedra zůstávají pevně přitisknutá k podložce. V horní poloze setrváme ve výdechu asi dvě vteřiny a pomalu spouštíme zpět.
Nejčastější chyby - pokládání lopatek a ramen, chybné dýchání, švihový pohyb vzhůru, předsun hlavy a trčení brady vzhůru.
Lehněte si na záda, lokty opřenými o podložku. Pravou nohu pokrčíme co nejblíže k hrudníku a levou nohu nataženou zvedneme. S výdechem vyměníme. Po celou dobu střídání musíme udržet pánev podsazenou.
Nejčastější chyby – povolené spodní břišní svaly, propadání v lopatkách a ramenou.