Článek
Ve Španělsku proběhla mezi lety 1996 - 1999 velká studie, jejímž cílem bylo zjistit, jaký je vliv kojení na počty pobytů v nemocnici během prvního roku života dítěte. Odborníci sledovali 1385 dětí od narození do jednoho roku života a zaznamenávali u nich následující údaje: délku kojení, počet pobytů v nemocnici, zdravotní stav miminka i rodičky, sociální aspekty a průběh porodu.
Děti byly kojeny v průměru 2,8 měsíce a percentuální zastoupení kojících matek byla následující: při odchodu z porodnice domů kojilo 85 % žen, po prvním měsíci 68 %, po dvou měsících 60 %, po čtvrt roce 52 %, po čtyřech měsících kojilo 41 % maminek a po šesti měsících 15 % žen.
Podle serveru http://www.prolaktin.cz/ dohromady studie zaznamenala 78 pobytů v nemocnici pro infekční onemocnění, nejčastěji pak u mladších dětí: od narození do tří měsíců 35 dětí, od čtvrtého do šestého měsíce 23 dětí, od sedmého do devátého měsíce 15 dětí, od desátého měsíce do jednoho roku 5 dětí.
Z malých pacientů přijatých do nemocnice jich 27 nebylo kojeno a 38 z nich bylo kojeno po dobu méně než čtyři měsíce. Nejlépe na tom byly děti, které byly kojeny po dobu nejméně čtyři měsíce: celkem 13.
Závěry studie byly jasné - téměř třetině pobytů kojenců v nemocnici se dá předejít každým dalším měsícem plného kojení. Pomoci může i porodní váha kolem tří kilogramů.