Článek
Role otců v našich životech má nezanedbatelný význam. Jak potvrdily četné studie, děti vyrůstající se svými otci v harmonickém vztahu mají v životě oproti ostatním velkou výhodu, a to jak po stránce sociální, tak vzdělávací.
U synů sehrává navíc otec roli vzoru, jemuž se chtějí vyrovnat a až do puberty je pro ně v podstatě prototypem dokonalého muže. Chlapci vyrůstající bez mužského vzoru mají často potíže se začleněním do skupiny vrstevníků.
Mohou být méně asertivní, více závislí na svých spolužácích apod. V pozdějším věku se u nich může projevit nedostatek zodpovědnosti a schopnosti vcítit se do ostatních.
Proč sehrává v sebevědomí dívky důležitou roli její vztah s otcem
Velmi významně tátové ovlivňují i život dcer. Dívky, které mají vřelý vztah se svým otcem a cítí se jím být akceptovány lépe navazují vztahy s chlapci a celkově jsou více sebevědomé a sebejisté.
Oslavovat otcovství, vztah otce k dítěti a úlohu otců ve společnosti má proto také smysl.
Češi Den otců moc neslaví
Přestože si většina z nás dobře uvědomuje, že je za co tátovi poděkovat, činí to podle průzkumu značky Diplomatico jen pětina z nás. Což je škoda.
Čeho si Češi podle průzkumu cení na otcích:
- Že si uměl či umí poradit za jakékoli situace a vždy byl nebo je připravený pomoc.
- Že byl zásadový ve výchově. Ačkoli zakazoval spoustu věcí, ukázalo se, že to bylo pro jejich dobro.
- Že jim byl vzorem chování k rodině.
- Že je podporoval v jejich zálibách a činnostech, byť se často jednalo o nesmysly.
- Že vždy naslouchal a dal dobrou radu.
- A že nikdy nezkazil žádnou legraci.
Mateřská pro muže – trauma vs. idylický zážitek
Na jaké zážitky se svým otcem Češi nejvíce vzpomínají?
Jak:
- je bral na výlety
- je učil opravovat věci
- je učil řemeslu
- chodil s nimi do lesa
- je vedl ke sportu
- je učil jezdit na kole
- si s nimi hrál, když se vrátil domů z práce
- jim četl před spaním
- je brával na ryby
- jim byl nejlepšími fanoušky při závodech či soutěžích
- spolu trávili čas u ohýnků či při grilování
- jim vařil jejich nejoblíbenější jídla
Kde se vzal Den otců? |
---|
Tradice Dne otců postupně vznikla z oslavy pořádané Američankou Sonorou Smart Doddovou, kterou zorganizovala pro svého tatínka jako poděkování za veškerou starost o ni a její sourozence poté, co přišli o maminku. Oslava se měla pořádat v den jeho narozenin, 5. června, ale kvůli časovým komplikacím tamního pastora byla posunuta na třetí červnovou neděli, 19. června 1910. Popularita Dne otců se šířila, oslavy nabíraly postupně na rozměrech a v roce 1966 byla prezidentskou deklarací třetí červnová neděle prohlášena za oficiální Den otců. O několik let později, v roce 1972, se stala národním svátkem.Po vzoru americké tradice se Den otců ve většině zemí slaví třetí neděli v červnu. Stejný den je zvolen i u nás. Letos tedy připadá na 19. června. Mnohé státy oslavu otcovství spojují se svátkem svatého Josefa, 19. březnem. Příkladem jsou Španělsko, Itálie, Belgie nebo Portugalsko. Ve většině severoevropských zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Island a Estonsko) se slaví druhou neděli v listopadu.Tím však rozmanitost nekončí: V Německu si otce připomínají v den Nanebevstoupení Páně, 40 dní po Velikonocích. Dánové pořádají oslavy v Den ústavy, 5. června. Litva na táty vzpomíná první červnovou neděli, stejně jako většina švýcarských kantonů. V Austrálii a na Novém Zélandu se slaví Den otců první neděli v září. O týden později se pak připojuje Lotyšsko. |
Jak udělat tátovi radost
Přestože Den otců lidé vnímají jako komerční záležitost, nemusí tomu tak vůbec být. Mnohým otcům zajisté bude tou nejlepší odměnou odpoledne strávené s dětmi, společný večer s přáteli, oslava v rodinném kruhu nebo společný výlet do přírody.
Jiným zas bude vyhovovat poklidný den strávený na rybách, v lese či naopak při sportovních aktivitách s dětmi apod.
Pokud si nebudete vědět rady, pak mohou přijít na řadu věcné dary. Inspirujte se našimi tipy.