Článek
Jak uvádějí vědci z University of Florida College of Dentristry, lidé, kteří v dětství trpěli problémy s ušima velmi často, mají o 70 procent vyšší pravděpodobnost, že budou obézní, než lidé s ušima zdravýma.
Situace těch, u kterých došlo k poškození parasympatických vláken, jež na cestě do mozku probíhají za ušním bubínkem, je o to horší, že si neuvědomují, proč nemohou odolat malým sladkostem.
Chutnají jim jídla velmi tučná nebo velmi sladká
"Prostě jim více chutnají jídla velmi tučná nebo velmi sladká. A čím více jim chutnají, tím více přibírají na váze," říká Linda Bartoshuková, která se na výzkumu podílela. Tým floridských vědců zkoumal anamnézu a zdravotní stav více než 6500 dobrovolníků, kterých se ptal mimo jiné i na oblíbená jídla a na to, zda měli jako děti záněty zvukovodu.
Ukázalo se, že kolem 17 procent lidí, kteří trpívali středně těžkými až těžkými záněty středního ucha, bylo obézních, což je v porovnání s 10 procenty obezity u lidí se zdravýma ušima nárůst o 70 procent. Dalších 31 procent lidí s ušními problémy mělo nadváhu, což je o 13 procent více než u lidí, kteří problémy s ušima nikdy neměli.
Vědci nezkoumali stupeň poškození důležitých nervů přímo, ale žádali dobrovolníky, aby "ochutnali" kousek papíru napuštěného trpkou látkou. Tak zjišťovali citlivost jejich vnímání chuti.