Článek
Řečeno přesně podle výsledků studie: u dětí, které jedí hamburgery třikrát týdně a více, je o 42 procent vyšší riziko, že se u nich rozvine astma, oproti ostatním mladistvým, kteří jedí zdravěji.
Vědci z Německa, Španělska a Velké Británie srovnávali data o stravování 50 tisíc dětí ve věku od osmi do 12 let. Třicet tisíc z nich bylo také testováno na různé alergie, uvedl The Daily Telegraph.
Z výsledků studie vyplynulo, že dieta u dětí nemá vliv na výskyt alergií, například na trávy nebo pyly, ale ovlivňuje rozvoj astmatu a sípavého dýchání. U dětí, které často jedí hamburgery, se riziko výskytu zvyšuje o 42 procent. Běžná strava bohatá na maso přitom riziko výskytu nijak nezvyšuje.
Pozitivní vliv ovoce a zeleniny
"Ovoce a zelenina obsahují antioxidanty a další aktivní biologické faktory, které mohou mít pozitivní vliv na omezení výskytu astmatu u mladistvých," uvedli odborníci ve vyjádření pro časopis Thorax.
"Vhodné jsou především druhy bohaté na vitamín C, které přispívají k lepší funkci plic a regulují projevy astmatu. Stručně řečeno, středomořská strava podávaná v dětství může poskytnout ochranu proti astmatu. Konzumace ryb, ovoce a zeleniny se všeobecně doporučuje při prevenci proti kardiovaskulárním chorobám či rakovině," dodávají autoři studie.