Článek
Voňavé sušenky z levandule
Ačkoli levanduli lékařskou máme spojenou spíše s kosmetickým průmyslem, můžeme ji používat jako léčivku do nápojů, čajů, ale i při vaření a pečení.
Sbírají a suší se pouze fialové kvítky, které obsahují aromatické silice a třísloviny. Plníme jimi polštářky pro klidný spánek, inhalacemi z nich léčíme záněty průdušek a odvarem se kloktá při drobných zraněních v ústech.
Šest nejčastějších chyb v dětském stravování
Modravé květy přidáváme dětem do čajů při nespavosti a bolestech hlavy. Ale s klidem ji můžeme používat i do dětských jídel.
Výborně se doplňuje s grilovaným masem, osvěžující je levandulový sirup s citronem. Jestli pečete s dětmi domácí sušenky, přihoďte do těsta hrst kvítků. Voní i chutnají skvěle.
Lichořeřišnice: Krásná, dobrá a zdravá!
Silné přírodní antibiotikum, které navíc nádherně vypadá, to je lichořeřišnice větší. Děti ji budou milovat jak pro krásné květy (však je úžasná i jako okrasná rostlina), tak pro pikantní, mírně štiplavou chuť připomínající ředkvičky. Navíc ji můžeme sníst celou včetně listů, květů i semen.
Nejlepší je čerstvá, poupata lze nakládat do kyselých nálevů. Má protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a pomáhá při léčbě nemocí močových cest nebo dýchacího ústrojí.
Připravte si spolu s dětmi květinový salát. Na talíři oblíbené zeleniny budou květy a listy lichořeřišnice vypadat moc hezky.
Meduňka pro divoké děti
Jemná citronová vůně a zklidňující účinky na celý organismus, to jsou nejdůležitější vlastnosti meduňky lékařské. Sklízejte listy, když je rostlina před květem, a uchovávejte je sušené.
Čaj se dá připravit i z čerstvých lístků, které před zalitím horkou vodou natrháme. Odvar necháme 10 minut louhovat a dochutíme. Podávat můžeme denně.
Je cukr stejně škodlivý pro děti i dospělé? Odborníci znají odpověď
Meduňka pomáhá i při nemocech dýchacích cest, uleví přetíženému zažívání, uvolňuje křeče v žaludku a zaručeně uspí vystrašené děti i vynervované dospěláky.
Když necháte listy několik hodin louhovat ve studené vodě, ideálně v ledničce, a potom přidáte plátky citronu nebo pomeranče, vznikne zdravá a chutná limonáda.
Skořice: Kůra, která zahřeje
Skořice je dalším přírodním antibiotikem, které dětem bude krásně vonět a můžeme jej přidávat do sladkých i masitých jídel, ale také do nápojů. Jde vlastně o kůru ze stromu skořicovníku.
Ať už si ji koupíte jemně namletou, nebo si celé kusy kůry nastrouháte sami, přidaná do jídla zrychluje metabolismus, a dokonce prý zvyšuje mozkovou aktivitu.
Nasypte skořici do kakaa nebo ovocného čaje. Zahřeje, ničí bakterie a spolu s medem pomáhá léčit chřipku a nachlazení. Podporuje totiž vykašlávání a obranyschopnost organismu.
Dětem můžete skořicí posypat ovesnou i krupicovou kaši, dochutit umixované sezonní ovoce nebo ji přidat do masových kuliček.