Hlavní obsah

Baví ho slovní úlohy, hlavolamy či programování. Mladý matematik sklízí jeden úspěch za druhým

Jedenáctiletý Petr Beran z Českých Budějovic nás s kamerou pustil do svého dětského pokojíčku. Ukazuje nám počítač, na němž programuje, sbírku Rubikových kostek i stolních her nebo plakát s Fibonacciho posloupností, který má nalepený na skříni. Miluje totiž matematiku a logiku a v těchto oborech mezi ostatními dětmi vyniká.

Mladý matematik z dětské Mensy chce být jednou konstruktérem lega.Video: Novinky

Článek

„Peťa byl odmalička velmi zvídavý a některé věci zvládal dřív než jeho vrstevníci. Rychle se naučil číst, psát a počítal moc rád už jako malinký ve školce,“ vzpomíná jeho maminka Zuzana Beranová.

„Už v první třídě mě moc bavila matematika a ta záliba mi zůstala,“ rozpomíná se jedenáctiletý žák primy, kde jeho vášeň pro čísla a vzorce začala.

„Baví mě, že je v matematice spousta různých věcí, o kterých jsem ještě neslyšel, takže se můžu dozvědět spoustu nových informací. Baví mě taky řešení slovních úloh, protože o nich můžu přemýšlet jako o konkrétní věci, a ne jenom jako o skupině čísel,“ vysvětluje Petr.

Foto: Novinky

Petr Beran ve svém pokojíčku plném her a hlavolamů.

Olympiády i dětská Mensa

A že mu to přemýšlení jde. Na kontě má už několik prvních míst v logických olympiádách a soutěžích Matematický klokan. „A také jsem se stal nejúspěšnějším řešitelem matematické soutěže nazvané Pangea,“ doplňuje ke svým úspěchům.

Jak se na taková klání chytrých hlav připravuje a potřebuje to vůbec? „Připravovat se určitě potřebuju, a to tak, že si čas od času projdu různé typy úloh, které jsem ještě neviděl, abych věděl, jak na ně.“

Pod svá křídla ho vzala také organizace Mensa, která sdružuje osoby s vysokou inteligencí. Své IQ nám Péťa prozradit nechtěl, minimální IQ pro vstup do tuzemské Mensy je dle české stupnice 130.

Foto: Novinky

Petr Beran na setkání nadaných dětí Zlatý oříšek.

Co už se nám prozradit nezdráhal, byl fakt, že jedna z vedoucích z dětské Mensy ho doporučila do soutěže pro nadané děti nazvané Zlatý oříšek. Dostal se mezi vítěze, což mu každý den připomíná i diplom a zlatá soška, které má doma na polici vystavené.

Pod patronát si ho vzala jedna z tváří soutěže, známý televizní moderátor a učitel Vladimír Kořen. Podle něj je popularizace matematiky a logiky třeba právě na televizních obrazovkách obtížná.

„Myslím si, že Zlatý oříšek je unikátní v tom, že dokáže dát vítr do plachet právě oborům, které nejsou zas až tak vizuálně pěkné, ale jsou pro společnost nesmírně důležité, protože kde bychom byli bez matematiky?“ klade řečnickou otázku.

A jak vidí svůj úspěch v soutěži sám Petr? „Jsem za něj moc rád. Nečekal jsem, že se do Zlatého oříšku dostanu a že ho ještě k tomu vyhraju. A moc děkuju paní učitelce, že mě nominovala,“ odpovídá.

Součástí ceny byla i finanční odměna dvacet tisíc korun, kterou měli vítězové využít na svůj další rozvoj. „Zatím jsem využil část z ní na koupi programovatelného lega, které jsem si už dlouho přál,“ prozrazuje a hned některé jeho kusy vytahuje, aby nám ukázal, o co vlastně jde.

„Je to obyčejné lego, které se ale může připojit pomocí Bluetooth k nějakému zařízení a z něj přijímat pokyny,“ objasňuje nám starším, co už si s legem nehrají. Po naprogramování dokáže Péťova ruka vyrobená z uvedené stavebnice například uchopit různě velké a různě tvarované předměty.

Od matematiky k parkouru

Když zrovna tento šesťák neprogramuje, tak řeší hlavolamy, sbírá nejrůznější Rubikovy kostky, skáče parkour (druh fyzické aktivity, při které se využívají výskoky, přeskoky a lezení - pozn. red.) nebo hraje na klavír. Baví ho i stolní hry, kterých má doma pěknou řádku. Vybízíme ho, aby jednu vybral, sedáme si i s jeho mladší sestřičkou na koberec a jdeme hrát.

Péťa jako první sáhne po hře spojené s televizním pořadem Zázraky přírody, kterým provází mimo jiné i jeho patron Vladimír Kořen. Prý jde o jeden z jeho nejoblíbenějších pořadů.

Foto: Novinky

Petr Beran programuje nové lego, které dostal.

Pravidla hry jsou sice jednoduchá, musíme ale uznat, že kladené otázky z nejrůznějších oborů jsou náročné i pro nás dospělé. Po chvíli zkoušíme ještě jednu z jeho her, která se podobá Scrabblu, jen místo písmen skládáme čísla.

A my Petrovi dáváme ještě na jednu, závěrečnou otázku: „Kde se vidíš v budoucnu, co bys chtěl dělat?“ „Chtěl bych pracovat jako konstruktér lega, protože ho mám moc rád, a myslím si, že mám velkou fantazii a mám spoustu nápadů na to, co by z toho šlo postavit,“ odpovídá pohotově.

Je vidět, že má už v jedenácti letech ohledně své budoucnosti jasnou představu. Pozice konstruktéra lega se však dá vykonávat jen v Dánsku, kde společnost sídlí, a tak ho asi v dospělosti čeká stěhování. Rodičům to prý už oznámil a nic proti tomu nenamítají.

„Hlavně, aby dělal, co ho baví,“ dodává jeho maminka. A my balíme hru zpátky do krabice, dopíjíme nabídnutý čaj a loučíme se s rodinou Beranových.

Výběr článků

Načítám