Článek
Podle studie vědců z anglické De Montfort University až 69 procent dětí ve věku 10 let tráví na sociálních sítích déle než čtyři hodiny týdně, a to přestože mnohé stránky umožňují registraci dětem starším 13 let.
Čím déle přitom žáci tráví čas na sociálních sítích, tím horší je kvalita jejich spánku. Ve škole pak bývají děti ospalé a nesoustředěné.
Mezi nejoblíbenější stránky patří TikTok, jenž používá až 89 % dětí, dále je to Instagram, který používá 57 procent dětí, a pak také Reddit, ten používá 17 % z nich.
Podle vědců většina dnešních školáků trpí strachem, že když nebudou na sociálních sítích, tak promeškají něco důležitého. Odborníci mají již pro tento strach i odborné pojmenování – tzv. Fomo.
Obavy a strach, že nebudou mít dokonalý přehled o tom, co dělají jejich přátelé či lidé, kteří je zajímají, pak mohou vést i k úzkostnému chování.
Kolik času by děti měly trávit na sociálních sítích?
Podle výsledků studie Státní univerzity v americkém San Diegu byli nejšťastnější dospívající ti, kteří trávili na sociálních sítích méně než dvě hodiny denně. Přičemž s každou další hodinou strávenou na sociálních sítích se cítili méně šťastně.
Zřejmě i z tohoto důvodu byli stejně staří dospívající v 90. letech minulého století se svým životem mnohem spokojenější než děti narozené po roce 2000.
Jak ukázal další výzkum, od roku 2012 došlo k prudkému poklesu životní spokojenosti dospívajících, ale i jejich sebeúcty a pocitů štěstí. V tomto roce přitom poprvé nastala situace, kdy v Americe vlastnilo chytrý telefon více než 50 % populace.
Kolik spánku děti potřebují
- Děti od 4 do 12 měsíců: 12 až 16 hodin
- Batolata 1 až 2 roky: 11 až 14 hodin
- Děti od 3 do 5 let: 10 až 13 hodin
- Děti od 6 do 12 let: 9 až 12 hodin
- Teenageři 13 až 18 let: 8 až 10 hodin