Článek
Přitom v Evropě i USA neustále přibývá neplodných párů, v nichž je příčinou neúspěchu při početí právě muž. Za posledních čtyřicet let se počet spermií v Evropě snížil o tři procenta.
Jednou z příčin sterility u mužů je kryptorchidismus obou či jednoho varlete. V posledních desetiletích se rodí stále více chlapců s nesestoupenými varlaty, přitom 60 procent z takto postižených jedinců trpí v dospělosti neplodností.
Profesorka Ida Damgaardová z Kodaně ve své studii odhalila neočekávaný a hlavní rizikový faktor kryptorchidismu. Příčinou tohoto defektu je prý pravidelná konzumace alkoholu v těhotenství. Výzkum se opírá o desetileté sledování asi pěti tisíc těhotných žen z Dánska a Finska.
Až 25 % chlapců s kryptorchidismem musí podstoupit operační zákrok
Matky konzumující nejméně pět alkoholických nápojů týdně měly až třikrát častěji kryptorchidického chlapce ve srovnání s abstinentkami. U žen konzumujících méně než pět drinků týdně bylo riziko výrazně menší.
"Nelze ovšem říct, že čtyři drinky jsou OK, ale pět už není," varovala Katharina Mainová, jedna ze spoluautorek.
Z celkového počtu chlapců s kryptorchidismem sestoupila u 75 procent varlata do šourku do tří měsíců po porodu, u 25 procent byl ale nutný chirurgický zákrok.
V roce 2006 bylo prokázáno, že kryptorchidismus způsobují pesticidy, zvláště DDT, které se sice nepoužívá již tři dekády, ale stále se v životním prostředí vyskytuje.