Článek
Cheerleading paradoxně vymyslel muž. Ohlédneme-li se do historie, prapůvodcem cheerleaders byl v roce 1898 americký univerzitní student Johnny Campbell, jenž stál před fanoušky na fotbalových zápasech a organizoval pokřiky.
Ženy se do cheerleadingu zapojují až ve 20. letech minulého století. Spolu s nimi se do tohoto sportu dostávají i různé pohybové a akrobatické prvky.
„Na přelomu let 1993 a 1994 v Praze vznikly dva cheer - týmy u klubů amerického fotbalu. Po nějakou dobu byly jedinými cheer týmy v ČR, ale postupně se velice rychle připojily desítky dalších,“ uvádí Barbora Schejbalová, předsedkyně České asociace cheerleaders (ČACH).
Tato organizace byla založena v roce 2001, zastřešuje jednotlivé kluby a celkem čítá šest set členů.
Historie cheerleadingu |
---|
80. léta 19. stol. - zaznamenán první organizovaný pokřik na fotbalovém zápase |
20. léta 20. stol. - zapojují se i ženy |
30. léta - první vystoupení s papírovými třásněmi |
50. léta - pořádány univerzitní semináře |
70. léta - vystoupení také při basketbale či plavání |
90. léta - v České republice vznikají první cheer týmy |
Mezi roztleskávači také muži
Přestože si mnoho lidí myslí, že roztleskávačkou se může stát jen vysoká a štíhlá dívka, není tomu tak. Mezi cheerleaders jsou holky, které mnohdy nesplňují modelkovské parametry. A při některých vystoupeních lze spatřit mezi skupinou dívek také chlapce. V tomto sportu jde totiž podle Schejbalové především o dobré pohybové schopnosti.
„S cheerleadingem může začít dívka či chlapec již v pěti letech. Požadavky si určuje každý tým sám. Nejaktivnější zůstávají až do zhruba třiceti let,“ tvrdí Schejbalová.
Týmy s taneční choreografií i více akrobatické
Některé kluby se více věnují tanečním choreografiím, některé zas více akrobacii a atraktivním pyramidám. Existují i smíšená družstva, složená z dívek a chlapců. Završení českého cheer roku jsou mistrovství ČR a Spirit Cheer Cup.
„Abys mohla dělat pyramidy, tak to představuje několikatýdenní trénink. Holky musí být sehrané, aby nedošlo náhodou k nějakému zranění,“ říká Irena Hillbricková, jedna z roztleskávaček pražského týmu Chilli Cheerleaders, která tento sport dělá již pět let.
Cheerleading není jen o tleskání a pokřikování do rytmu, jak si mnozí myslí, ale i o náročné pohybové průpravě. „Tréninky jsou nejméně dvakrát týdně a musíme si pamatovat alespoň deset sestav. Někdy se to taky neobejde bez modřin a boulí,“ dodává pětadvacetiletá Irena.
„Uživit se tím nedá. Všichni mají jako hlavní činnost práci nebo studium. Cheerleading je jako zábava,“ vysvětluje Irena s tím, že finanční odměna se odvíjí od počtu vystoupení.
Roztleskávačky se ukážou v Praze |
---|
Nechat se strhnout energickými cheerleaders doprovázenými dynamickou hudbou má šanci každý, kdo zavítá 22. listopadu do TJ Sokol Královské Vinohrady v Praze. V místní sportovní hale proběhne již třetí ročník souteže cheer týmů nazvané Spirit Cheer Cup. Podívaná plná pohybu a hudby, která začne ve 12 hodin, představí divákům netradiční kombinace cheerledingu a jeho technik. Na návštěvníky čeká během celého soutěžního klání také bohatý doprovodný program v podobě líčení, kosmetiky, masáží, kadeřníka či tipů na zdravou výživu. Bližší informace budou průběžně zveřejňovány na stránkách České asociace cheerleadingu (www.cach.cz). |
Slovníček
pom pons – třásně v rukou
stunt – lidská pyramida
base – cheerleaders tvořící základ stuntu
top - cheerleader na vrcholu stuntu
chant - opakující se pokřik
spirit - duch týmu, cheerleaders se snaží diváky povzbudit k většímu fandění