Článek
Herec Jiří Pecha se narodil roku 1944 v Třebíči. K divadlu ho přivedli rodiče, kteří ochotničili. Studoval na JAMU v Brně, kde se seznámil s Bolkem Polívkou. Stali se celoživotními kamarády a kolegy.
Pecha se účastnil založení Divadla Husa na provázku a později tam hrál třeba v Shakespearově Králi Learovi, v komedii Babička – fetišistická revue a v mnoha dalších představeních.
V televizi a filmu dostával převážně jen malé role. Jeho debutem se stal film Kazisvěti (1973), výraznější však byla filmová verze divadelního představení Balada pro banditu. Vedlejší role měl v Šaškovi a královně a hlavně v kultovní Polívkově komedii, která zachytila bláznivou atmosféru devadesátých let a následnou kocovinu – Dědictví aneb Kurvahošigutntag. S Bolkem Polívkou hrál také v komedii Kalamita.
Řada menších rolí ve výrazných českých filmech ho čekala i po revoluci. Oceňované bylo například drama Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo (opět s Polívkou), kde vesnický farář za komunismu zachraňoval kostelík. Následovala pohádka Lotrando a Zubejda nebo válečné drama Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.
Úspěch mělo i Pupendo, další Hřebejkova adaptace historek spisovatele Petra Šabacha. Tam si zahrál kunsthistorika, který se za komunistického režimu stal žebrákem a bezdomovcem. Přijímá pomoc od neoficiálního umělce (Bolek Polívka) a ve snaze odvděčit se mu způsobí ještě větší potíže s komunistickou mocí.
Pecha se objevil také ve filmech Nuda v Brně, Anděl Páně, Babovřesky, Čarovné dědictví, Poslední leč, v pokračování Dědictví a v mnoha dalších.
Jiří Pecha: Nejslavnější filmy a seriály
Dědictví aneb Kurvahošigutntag
Balada pro banditu
Kalamita
Zapomenuté světlo
Musíme si pomáhat
Pupendo
Anděl Páně
Bylo nás pět
Četnické humoresky
Řadu příležitostí dostal i v televizních seriálech, například Bylo nás pět, Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Černí baroni, Redakce, Krysáci, Doktor Martin a Labyrint.