Článek
Vancouver už několikrát o olympijské hry usiloval. V roce 1976 však zmařilo jeho kandidaturu pravidlo, že jedna země nemůže najednou hostit zimní i letní olympiádu, jíž tehdy získal Montreal. Kanadské město podalo kandidaturu na další ZOH v roce 1980, ale těsně před hlasováním ji stáhlo.
V Kanadě se olympiáda konala dvakrát. V boji o zimní sportovní svátek uspělo Calgary, pořadatel 15. ZOH v roce 1988, Montreal uspořádal letní hry.
Místo sněhu déšť
Vancouver leží na západním pobřeží Tichého oceánu, proto se tamní obyvatelé spíše setkávají s deštěm, než se sněhem. I proto se muselo město domluvit s jedním z nedalekých horských středisek. V letech 1976 a 1980 padla volba na Garibaldy, za dějiště většiny lyžařských soutěží na ZOH 2010 byl vybrán Whistler.
Právě 125 km dlouhá silnice z Vancouveru do Whistleru je největším minusem kanadské kandidatury. Vláda se však zaručila, že pokud idea her "od moře k nebi" uspěje, investuje do rekonstrukce silnice sumu ve výši asi 450 milionů dolarů.
Celková investice do infrastruktury se odhaduje na 930 milionů dolarů, na výstavbu sportovišť a další výdaje spojené s pořadatelstvím je určeno 972 milionů. Vysoké náklady vzbudily nesouhlas s pořádáním ZOH, avšak v únorovém referendu hlasovalo pro organizaci her 64 procent lidí.
Třetí největší město
Město bylo založeno v roce 1886 a v současné době má více než půl milionu obyvatel. V celé aglomeraci žije kolem dvou milionů lidí, což z Vancouveru dělá třetí největší kanadské město. V nejrůznějších žebříčcích hodnotících životní úroveň se Vancouver v poslední době objevuje na předních místech.
Reputaci města s pohodovou atmosférou nechtěně posílila i aféra z OH v Naganu před čtyřmi lety, kdy byl Ross Rebagliati, olympijský vítěz ve snowboardingu žijící ve Whistleru, pozitivně testován na marihuanu. Jinak se Vancouver zviditelnil již pořadatelstvím světové výstavy Expo v roce 1986, před dvěma lety hostil světový šampionát v krasobruslení.
Zítra si přečtěte představení druhého z kandidátských měst - rakouského Salcburku.