Článek
Zub, který nebolí, je zdravý. Není to tak. Některá úvodní stadia kazu nejsou bolestivá a pro laické oko jsou nerozeznatelná. Proto je důležitá preventivní prohlídka dvakrát ročně. Pokud je její součástí rentgen, ukáže se komplexní obrázek stavu chrupu a může se díky němu například včas zachytit kaz v mezizubním prostoru. Příčinou bolesti v ústech nemusí být vždy zub. Někdy je zdrojem obtíží onemocnění dásní, slinných žláz nebo může pramenit i z oblasti krční páteře.
Parodontóza je dědičná. Není. Příčinou je dlouhodobé hromadění zubního plaku a následně kamene u krčků zubů a v mezizubních prostorech. Tomu se dá stejně jako u zubního kazu předejít správnou hygienou. Na parodontóze je nejvíc záludné, že nebolí.
Zpočátku se projevuje „jen“ krvácením dásní při čištění. Pokud však není včas diagnostikována a léčena, začne se rozpouštět kost a závěsný aparát, který zuby v kosti drží. V tu chvíli se z chronického zánětu dásní stává parodontóza. Často mají lidé, kteří netrpí na kazy, větší sklon k parodontóze. To, co v tomto případě může být dědičné, je množství a kvalita slin. Ta rozhodujícím způsobem přispívá k ochraně zubů proti vzniku kazu.
Bez moudráků se obejdeme. Ano. Někdy zkrátka zůstanou v kosti překryté dásní a nechybí nám. Pokud jsou dobře čistitelné, vytrhávat se nemusí. Problém nastává, když jsou prořezané jen zčásti nebo rostou křivě. Tehdy může docházet k zánětům. Případně pokud svojí polohou ohrožují zdraví sedmiček. V tu chvíli dává smysl se s nimi rozloučit. Pro zmírnění bolesti pomáhá důkladná anestezie, a to včetně povrchové. U některých pacientů využíváme rajský plyn a ve výjimečných případech i ošetření v celkové anestezii.
Výběr zubní pasty je zásadní. Řada lidí přisuzuje pastě velkou váhu, stejně jako ústní vodě. Obě pomáhají k čištění, ale složení past je vesměs podobné, a tak je při výběru z hlediska uživatele podstatná hlavně chuť a vůně. Důležitější je výběr zubního kartáčku. Jeho pracovní hlavička by měla být malá, vlákna co nejměkčí, štětinky co nejhustší a rovně zastřižené, abychom měli kontrolu nad čištěním.
Cukr je největší strašák pro zdraví zubů. Vždy je klíčové mít zuby dobře vyčištěné. Důkazem je výzkum, který proběhl na laboratorních potkanech. Ti byli od narození izolováni od bakterií a zároveň jim byl podáván cukr – jejich zuby byly bez kazu. Aby kaz vznikl, je třeba kombinace cukru, bakterií a času. Jedinou složkou, kterou lze ovlivnit, je právě ten čas. Proto když si ráno a večer zuby vyčistíme, sebereme bakteriím možnost pro jejich uspořádání do vrstvy organizovaného plaku.
Co když zub zčerná? Tento problém je způsoben pokročilým zubním kazem, případně může zub ztmavnout po úraze. První případy je možné vidět v ordinacích téměř denně, a to nejčastěji u dětských pacientů. Velký vliv má neustálé popíjení sladkých džusů, v pozdějším věku pak i energetických nápojů. Kombinace sladkého a kyselého prostředí spolu s nedostatečným čištěním má na zub devastující účinky. Mnoho rodičů si myslí, že o mléčné zuby není třeba pečovat. Ale pokud o ně dítě přijde, má problémy se najíst, správně artikulovat, a to i na dlouhou dobu, než druhé zuby dorostou.
Zubní náhrada tlačí. Aby tomu tak nebylo, klíčová je pečlivost a dodržení správných postupů již při zhotovení. I přesto ze začátku může být její nošení nezvyk a můžete cítit tlak. Pokud přechází v lokalizovanou řezavou bolest, situaci řešte. Zubař náhradu zabrousí, upraví a bolest ustoupí. Nezřídka se pacienti do ordinace s novou protézou vracejí i vícekrát. Důležitá je i péče o zubní náhradu. Nikdy ji nenechávejte na suchu, protože je konstruovaná tak, aby byla stále ve vlhkém prostředí. Také ji čistěte, jinak se na ní zbytečně začne ukládat plak a zubní kámen.