Hlavní obsah

Ztrácíte sluch? Máme pro vás několik tipů, jak ho zlepšit

Sluch se mění s věkem, ale to neznamená, že se musíte smířit s tím, že už navždy špatně uslyšíte. Máme pro vás hned několik tipů, jak zlepšit sluch, a tedy i zmírnit nedoslýchavost.

Foto: Profimedia.cz

Sluch se mění s věkem (ilustrační foto)

Článek

Ztráta sluchu související s věkem neboli presbyakuze se může začít projevovat již po padesáti letech věku. Obvykle se tak děje postupně. „S věkem se zhoršuje sluch každému, ale to neznamená, že všichni nakonec ohluchnou, jen budou potřebovat při poslechu zesílit hlasitost,“ vysvětluje lékař Noam Bartuv z Duke University School of Medicine v Durhamu.

U žen může ke zhoršení sluchu dojít po menopauze, kdy klesají hormony estrogenu. Do té doby mají obvykle lepší sluch než muži.

A jak se ztráta sluchu projevuje? Nejprve dochází k potížím se slyšením vyšších frekvencí nebo zvuků s vyššími tóny, jako je siréna, syčení či zvuk píšťalky. K tomu se pak přidávají potíže s rozpoznáním řeči, zejména v hlučném prostředí, kde může znít konverzace tlumeně.

Jak funguje sluch

Ucho je složeno ze tří hlavních částí: vnějšího ucha, středního ucha a vnitřního ucha. Zvukové vlny procházejí vnějším uchem a způsobují, že bubínek, tenký kousek tkáně, který odděluje vnější ucho od středního ucha, vibruje.

Vibrace jsou přenášeny přes drobné kůstky ve středním uchu, které zesilují zvukové vibrace do spirálovitého hlemýždě. K nervovým buňkám v hlemýždi je připojeno tisíce drobných chloupků, které přeměňují zvukové vibrace na elektrické signály, které jsou přenášeny do mozku. Mozek je to, co přeměňuje tyto signály na zvuk.

V průběhu let může přirozené opotřebení způsobené stárnutím a vystavením hlasitému hluku tyto drobné chloupky poškodit. Když k tomu dojde, přestanou se přenášet elektrické signály, což způsobí ztrátu sluchu. A protože buňky těchto drobných chloupků nedorůstají, ztráta sluchu způsobená jejich poškozením je trvalá.

Jak přirozeně slyšet lépe?

Ztrátu sluchu související s věkem sice nelze zvrátit, ale existuje několik opatření, která vám mohou pomoci slyšet lépe i přes případné potíže.

1. Čištěte si uši

S přibývajícím věkem často dochází k zaseknutému ušnímu mazu. Ten se stává méně tvárný a hrozí, že se začne usazovat uvnitř ucha. Pokud se ho nahromadí příliš mnoho, může zablokovat zvukovod, což významně naruší sluch.

Pět nenápadných známek toho, že přicházíte o sluch

Zdraví

Většina lidí v tomto případě cítí plnost v uchu. Řešením je buď zajít k odborníkovi na ORL, aby vám maz z uší odsál, nebo používat speciální kapičky na změkčení ušního mazu. Podle lékařky Heather Modayové může pomoci i vkápnutí 3-5 kapek dětského oleje nebo minerálního oleje. Po 24 hodinách naplňte injekční stříkačku teplou vodou, pár kapek nakapejte do ucha a to poté nakloňte k rameni. Celý obsah by pak měl z ucha vytéct.

2. Cvičte a hýbejte se

Cvičení podporuje prokrvení všech částí těla, včetně uší. Jak ukázaly studie, čím závažnější potíže měli lidé se sluchem, tím bylo pravděpodobnější, že vedli sedavý způsob života. I proto odborníci doporučují dostatek pohybu jako způsob prevence, ale i řešení problémů se sluchem.

To samozřejmě neznamená trávit hodiny v posilovně. Podle odborníků stačí, když si dopřejete alespoň 30 minut pohybové aktivity, a to alespoň 5 dní v týdnu

3. Zařaďte do jídelníčku banány

Banány obsahují draslík, a jak naznačuje studie zveřejněná ve Scientific Reports, vysoký příjem draslíku je spojen s nižší pravděpodobností ztráty sluchu. Draslík reguluje tekutinu ve vnitřním uchu. Za problémy se sluchem totiž může stát i pokles hladiny této tekutiny.

Kromě toho banány obsahují i hořčík, který sehrává roli při ochraně sluchu před škodlivými účinky hluku. Hlasité zvuky mohou vyvolat produkci volných radikálů, které poškozují vlasové buňky ve vnitřním uchu. Hořčík volné radikály pomáhá blokovat a udržuje sluch ostrý.

4. Používejte špunty do uší

Čím déle je člověk vystaven hlasitému hluku, tím je větší riziko ztráty sluchu. Zvlášť pokud si sluch nechrání a mezi expozicemi hluku nemá dostatek času na odpočinek.

Podle odborníků má smysl chránit si uši jak při velmi hlasitém koncertě, ohňostroji, tak například během sekání trávy motorovou sekačkou.

Pro představu, šepot má asi 30 dB, běžná konverzace asi 60 dB, ale takový běžící motor motocyklu asi 95 dB. Přitom u hluku nad 70 dB po delší dobu hrozí poškození sluchu. Hluk nad 120 dB dokonce může způsobit okamžité poškození uší.

5. Vybírejte správná místa pro setkávání

Málokdo si to uvědomuje, ale při konverzaci sehrává velmi důležitou roli i vybavení místnosti, kde rozhovor probíhá. „Obecně platí, že v místnostech s nižšími stropy a měkkými doplňky, jako jsou závěsy, koberce a nekovové povrchy, se komunikuje mnohem snadněji. Naopak v místnosti s vysokými stropy a tvrdšími povrchy se zvuk může ozývat a doznívat, což značně zkresluje komunikaci a zároveň velmi zhoršuje kvalitu zvuku řeči,“ upozorňuje otorinolaryngolog Frank Lin.

Generace ohrožená hluchotou aneb Když moderní technologie ničí zdraví

Zdraví

Nejčastější faktory, které stojí za vyšším rizikem časné demence

Zdraví
Související témata:
Nedoslýchavost

Výběr článků

Načítám