Hlavní obsah

Ženy v ohrožení sítí aneb Když se dokonalost vyžaduje napříč generacemi

9:22
9:22

Poslechněte si tento článek

O toxickém vlivu sociálních sítí na dospívající dívky nikdo nepochybuje. O tom, jak negativně zasahují do životů žen dávno dospělých, se ale moc nemluví. Co s námi dělá sledování celebrit s dokonalým vzhledem?

Foto: Profimedia.cz

Demi Moore se netají mnoha zákroky.

Článek

Modelka Simona Krainová (51) na svém instagramovém profilu pravidelně zásobuje fanoušky fotkami a informacemi ze svého soukromí. Jednou je na společenské akci, pak tráví čas u moře, jindy propaguje doplněk stravy, svůj jídelníček nebo sportování. Pohyb jí dodává energii a udržuje dokonalou postavu, kterou se nikdy nezapomene pochlubit.

Doporučovat fyzickou aktivitu a zdravou stravu je celkem chvályhodné. Úspěšná influencerka má se svými 440 tisíci sledujícími obrovský dosah, může tak ovlivnit ke změně životního stylu dost lidí.

Problém je, že rady jsou extrémní a mnohdy i zdraví škodlivé. Podobně jako ona se chová řada dalších slavných tváří. Nejenže ovlivňují velkou část lidí v populaci, ale také nastavují normy. Podle jejich postav poměřujeme ostatní i vlastní tělo.

Vypadat jako dvacítka

Když je vám padesát a sledujete média, může být čtení o slavných vrstevnicích celkem frustrující záležitost. „Je jí padesát, ale vypadá na dvacet.“, „V padesáti má lepší figuru než ve dvaceti.“, „Sexy v padesáti? Jde to!“ To jsou titulky článků o českých i světových celebritách doprovázené fotografiemi dokonalých tváří a bezvadně formovaných těl bez jediného tukového záhybu.

Proč novináři a novinářky srovnávají padesátnice zrovna s dvacítkami, je záhadou, ale zřejmě mají pocit, že jsou na vrcholu krásy, pak už to jde s nimi z kopce. Na tento stereotyp poukazuje i loňský film Substance, za který nedávno herečka Demi Moore (62) dostala Zlatý glóbus. Satirický snímek útočící na ideál krásy velmi trefně popisuje realitu současného světa a jak obtížné je obstát ve společnosti pro ženy po padesátce.

Demi Moore má jako filmová Elisabeth úspěšnou fitness show, ale podle názoru producenta se nikdo nechce dívat na stárnoucí ženské tělo, tak s padesátkou dostane padáka.

Scenáristka a režisérka filmu Coralie Fargeatová (48) se při psaní nechala inspirovat ženským stárnutím, ideálem krásy a násilím páchaným na ženách. Nejde jen o zákroky plastické chirurgie, ale i psychický nátlak, jemuž čelí od okolí. A to všechno navíc zhoršuje sebekritika. I proto byla Demi Moore pro tuto roli ideální. Estetických zákroků podstoupila řadu. „Byla jsem extrémně posedlá svým tělem, udělala jsem z něj měřítko své vlastní hodnoty,“ přiznává.

Nenávist vůči vlastnímu tělu

Když je vám patnáct, řešíte každý pupínek na pleti, každé sousto jídla, pohyb, kosmetiku i oblečení… Když je vám padesát, řešíte stále to stejné. Už to sice tak neprožíváte, víte, že jsou daleko důležitější věci, a není to jen fráze, ale moc dobře si uvědomujete, že být dobře nalíčená, učesaná a oblečená dělá hodně – kvůli okolí i kvůli vlastnímu pocitu.

Jenže najít padesátiletou ženu, která by byla bezvýhradně spokojená se svým vzhledem, se podaří jen výjimečně. Tohle kritické nahlížení na sebe samu popisuje v knize Víc než žena i novinářka a televizní moderátorka Caitlin Moranová (49). „Co tak kolem sebe vidím, je nenávist vůči vlastnímu tělu základní nastavení.“

Známé tváře a jejich prezentace na sociálních sítích ženským frustracím zrovna nepřidávají. „Vážně jsem tak líná, když pětkrát v týdnu neběhám jako Simona?“, „Nemám žádnou vůli, když nedokážu několik dnů jíst jen ovoce a zeleninu!?“

Stačí se přece hýbat

V českém showbyznysu je řada padesátnic, které se soustředí na svůj vzhled a ženám se nepřímo snaží namluvit, že když budou málo jíst a více se hýbat, budou vypadat jako ony.

Fotky celebrit v plavkách, ve spodním prádle i bez něj uvidíte i na mnoha profilech – Dara Rolins, Hanka Kynychová, Kateřina Kaira Hrachovcová…

Vážně jsem tak líná, když pětkrát v týdnu neběhám jako Simona? Nemám žádnou vůli, když nedokážu několik dní jíst jen ovoce a zeleninu?

Málokomu přitom dojde, že veškerá přiznaná (i zatajená) péče je součástí práce slavných. Jsou za ni placené a věnují čas svým postavám a obličejům v rámci „pracovní doby“ podobně, jako jsou ostatní ve svých zaměstnáních. Nikoho nenapadne, že by všechny ženy měly mít znalosti špičkové lékařky, ale po všech chceme, aby měly figury jako modelky.

Změna kurzu

Média, filmový a módní průmysl od svého vzniku definují ideál krásy. Ten se mění, zůstává však to, že pro většinu žen byl v každé době nedosažitelný. Na přelomu milénia ale přece jen nastala malá změna. Herečky začaly mluvit o tom, jak musely kvůli rolím držet diety, modelky přímo hladovět. Na šokujících billboardech se objevila na smrt vychrtlá modelka Isabelle Caro. Vážila 31 kilogramů a o pár let později v 28 letech zemřela. „K rozšíření anorexie velmi přispěl módní průmysl,“ kritizoval stav autor fotografie Oliviero Toscani.

Módní svět se pod tímto tlakem začal měnit a s ním i ten filmu a luxusních ženských magazínů. Na přehlídkách, ve filmech a v časopisech se objevovaly ženy vyšších konfekčních velikostí, body diverzita se praktikovala nejen slovy, ale i v reálu.

Foto: Profimedia.cz

Sarah Jessica Parkerová podlehla tlaku fanoušků a šediny zakryla.

Zvyšující se moc sítí

Do pozitivního obratu ale pomyslné vidle hodily sociální sítě. Influencerky začaly ovlivňovat stále větší množství lidí a dnes mají mnohé větší moc než tradiční média na vrcholu své slávy. Telefony zvládnou snímky, nad kterými dříve seděly týmy v postprodukci při retuších. Laťka ideálu krásy se zase zvedla.

Dokonalost se vyžaduje napříč generacemi. Nestačí být krásná ve dvaceti, skvělou postavu musíte mít ve třiceti hned poté, co porodíte dvojčata, a co teprve po čtyřicítce výš!

Nakolik svět sociálních sítí deformuje nahlížení na ženy a jejich těla, ilustruje „kauza dvou trochu delších prsou“. Herečka Veronika Arichteva (38) se loni ukázala v nových šatech, ale víc než oblečení manželku herce Filipa Blažka Jolanu zaujal tvar jejích prsou. „Tvl, ty kozy – hrůza, děs. Cvičení ti nepomůže,“ napsala Veronice a přidala i zvracející emotikon.

Pochvalme se

Ženy ve snaze dostát společenskému diktátu krásy tak často volí extrémní řešení v podobě drastických diet i chirurgických zákroků, které ne vždy končí tak, jak si přály. Z veřejného života na pět let zmizela topmodelka Linda Evangelista (58), jež s padesátkou přibrala a s tukovými polštáři chtěla skoncovat za pomoci kryolipolýzy. Ta se však nepovedla. Na veřejnosti se ukázala až loni a přiznala, že se také léčila s depresemi.

Pod tlakem se kvůli vzhledu ocitla i herečka Sarah Jessica Parkerová (59), když se začalo natáčet pokračování seriálu Sex ve městě. V civilu si nebarvila vlasy, se šedinami se tak objevila i filmová Carrie. Veřejnost to ale nerozdýchala, hejtři chtěli zpátky blonďatou třicítku, nikoliv babičku, jak psali. Sarah Jessica Parkerová nakonec podlehla a vrátila se k blond vlasům.

Do pozitivního obratu v módním průmyslu hodily pomyslné vidle sociální sítě. Influencerky ovlivňují stále více lidí a mají ohromnou moc.

Ale jsou tu i jiné. Z kolotoče nesmyslných nároků na vzhled vystoupila modelka Pavlína Pořízková (59) se svými přiznanými šedinami, někdejší sexy symbol 90. let herečka Pamela Andersonová (57) zase vsadila na přirozenou image. Ano, je to plus, ale přiznejme si – tyhle dámy vyhrály v loterii krásy hned několik jackpotů. Prostě ne každá má v padesáti ploché břicho a vypadá jako bohyně i se šedinami a bez make-upu.

Zasmějme se a pochvalme

S nadsázkou ideál krásy pojala australská komička Celeste Barberová (42), která na svém instagramovém profilu s 10 miliony sledujících paroduje fotografie a videa „dokonalých“ žen.

Spisovatelka Caitlin Moranová má pro ženy ve zralém věku několik rad. Ji samotnou totiž frustrace z vlastního těla netrápí, je s ním spokojená a před zrcadlem se chválí. „Když zahlídnu obraz vlastní nahoty, instinktivně na sebe s úsměvem zamávám. Rozhoupám všechno, co na mně rozhoupat jde, abych sama sebe pobavila. ‚No vida!‘ pochválím se do prázdna.“ Zkusme se jí inspirovat, buďme jako Caitlin!

Výběr článků

Načítám