Článek
V tradiční čínské medicíně se věří, že má v sobě úplně každý energii jin a jang. „Zatímco jang je energizující oheň v těle, jin je výživná tekutina. Tyto dvě energie jsou propojeny a mohou se navzájem dobíjet či naopak vyčerpat. A na tomto principu i funguje čínská medicína, která se svou léčbou zaměřuje na vyvážení energií jin a jang v těle,“ vysvětluje doktorka tradiční čínské medicíny Thuy Nguyenová.
Ženšen pravý je přitom považován za jangový, tedy že pomáhá zvyšovat energii a vitalitu, zatímco třeba americký ženšen je více o jinu, má tak spíše uklidňující účinek.
„V čínské bylinné medicíně se považuje asijský ženšen za krále bylin, protože tonizuje nebo posiluje čchi neboli energii životní síly, pozitivně tak působí na všechny životně důležité orgány,“ upozorňuje Nguyenová.
A jak na účinky ženšenu pravého nahlíží věda?
1. Zvyšuje bdělost, funkci mozku a dodává energii
Ženšen pravý může pomoci zlepšit bdělost a soustředění. Podle jedné studie měli lidé užívající korejský červený ženšen lepší kognitivní funkce.
Asijský ženšen může také zvýšit úroveň fyzické energie. I z tohoto důvodu jej doktorka Nguyenová nedoporučuje kombinovat s dalšími stimulanty, ať už se jedná o kofein či další látky. Jde o to, že příliš mnoho stimulace může u některých jedinců způsobit celou řadu potíží.
2. Zlepšuje zdraví srdce a krevní oběh
Ženšen pomáhá také podpořit krevní oběh a zlepšit zdraví srdce. Podle studií je to dáno antioxidačními účinky ženšenu, ale také pozitivním ovlivněním iontových kanálů, zlepšení lipidových profilů apod.
Další pozitivní účinky na srdce potvrdily malé studie na myších. Podle jedné z nich může ženšen pozitivně působit na snížení krevního tlaku, jiné studie zase ukazují jeho pozitivní vliv na ochranu srdečního myokardu. Vědci také již potvrdili účinky ženšenu na vaskulární endoteliální buňky, které tvoří mechanickou bariéru v cévě a zároveň regulují cévní tonus a ostatní cévní funkce, čímž předcházejí vzniku aterosklerózy.
Existují také určité důkazy, že ženšen může léčit erektilní dysfunkci a také může být prospěšný jako doplňková léčba pro lidi s anémií.
3. Podporuje trávení a vyrovnává hladinu cukru v krvi
Tradiční čínská medicína spojuje ženšen se zlepšením funkce sleziny a trávení. Podle vědců může i působit na regulaci hladiny cukru v krvi. Podle Thuy Nguyenové je ale důležité, aby lidé s cukrovkou užívání ženšenu vždy konzultovali se svým lékařem. Existuje totiž riziko, že ženšen v kombinaci s dalšími léky na cukrovku může způsobit příliš velké snížení glykémie, a dotyčnému tedy může hrozit hypoglykémie.
4. Pomáhá podpořit imunitu
Dnes již existují důkazy, že ženšen může podpořit i funkci imunitního systému, přičemž ten asijský, a tedy pravý, má v tomto směru silnější účinek. Podle výzkumu nicméně užívání obou typů ženšenu může minimalizovat rizika nachlazení, a pokud už onemocníte, pak může zmírnit příznaky a urychlit léčbu.
„Ženšen může také posílit a tonizovat plíce, což může pomoci lidem s kašlem nebo trpícím na astma,“ dodává Nguyenová.
Vedlejší účinky ženšenu
U všech bylin, včetně ženšenu, je důležité hledět na koncentraci, a tedy užívané množství, a samozřejmě vedlejší účinky, které mohou mít přírodní látky stejně jako léky a doplňky stravy.
Kdy je tedy lepší být při užívání ženšenu obezřetní?
- Při hypertenzi (vysokém krevním tlaku). Ženšen může u některých lidí zvýšit i krevní tlak.
- Při užívání léků na ředění krve. Bylo popsáno, že ženšen má i antikoagulační vlastnosti. Proto berete-li tyto léky, vždy zkonzultujte užívání ženšenu i se svým lékařem.
- Při cukrovce. Ženšen může snížit hladinu cukru v krvi. Pokud máte předepsané léky na cukrovku, může zvýšit konečný účinek a vést k nebezpečné hypoglykemii.
- Při užívání jiných stimulantů ať už v doplňcích stravy, ve stravě, či v lécích. Kombinace ženšenu s kofeinem či látkou s podobným účinkem může způsobit nervozitu, ztížit usínání, či dokonce způsobit bušení srdce.
Mezi možné vedlejší účinky ženšenu patří:
- závratě
- bolest hlavy
- nespavost
- změny menstruace
- nevolnost
Bez ohledu na zdravotní stav doktorka Nguyenová všem doporučuje vzhledem k silným účinkům byliny nebrat ženšen dlouhodobě a vždy dělat mezi jednotlivými kúrami delší pauzu.
Pět bylin pro harmonizaci krvetvorby
Ashwagandha může pomoci s nespavostí, stresem či bolestí kloubů