Článek
„Vyhodnotili jsme to tak, že v tuto chvíli žádné významné riziko pro Českou republiku nehrozí,“ řekl Novinkám předseda Národního institutu pro zvládání pandemie, epidemiolog Roman Chlíbek.
Odborný tým se sešel už minulý týden. Řešil situaci v Číně, kde se šíří metapneumovirus vyvolávající onemocnění dolních dýchacích cest, i těžké žaludeční záněty ve Spojených státech.
Takové scénáře jsou podle Chlíbka i dalších virologů v Česku nyní nepravděpodobné. Nejde navíc o novinky, obě nemoci se v tuzemsku řadu let objevují v omezené míře, nevěnovala se jim proto taková pozornost.
Na pandemii připraveni nejsme. Vymýšlíme jen zbytečně nové instituce, varují odborníci
Přesto je vhodné mít se na pozoru. Obě nemoci, jakkoliv rozdílné, jsou vysoce infekční a dovézt by si je mohli lidé třeba z dovolené v cizině.
Nachlazení v Číně
Lidský metapneumovirus (HMPV) má v zimních měsících žně, podobně jako třeba RS viry a jiné respirační infekce. Projevy jsou proto velmi podobné - horečky, nachlazení, kašel nebo bolest v krku.
„Je to jeden z klasických virů, který způsobuje sezónní nachlazení. Nezpůsobuje obvykle závažná onemocnění dolních cest dýchacích,“ upřesnila šéfka Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.
Přenáší se kapénkami, nákaza se projeví většinou za den až 10 dnů.
Není ale rizikovější než chřipka nebo covid. Potrápit ale může seniory, chronicky nemocné nebo malé děti, jimž může přivodit zápaly plic nebo bronchitidy.
„Nemyslím si, že by pacient s metapneumovirovou nákazou byl v horším stavu než člověk s chřipkovou nákazou, který je hypertonik a diabetik,“ doplnil Chlíbek.
Léčba je podobná jako u jiných viróz, proti nimž očkování neexistuje a nejsou vyvinuta ani antivirotika. Volně dostupnými léky se mírní bolest, tlumí horečky a kašel. Absence vakcíny je logická, nemělo smysl ji vyvíjet na rozdíl od vakcíny proti chřipce, která každoročně zasáhne miliony lidí na světě.
Ta v Česku aktuálně nastupuje a slovy Jiřincové nás ještě „potrápí“.
Vyšší výskyt HMPV v Číně není podle epidemiologů překvapivý. I oni čelí respirační sezóně a s ohledem na násobně větší koncentraci lidí i omezeně dostupnou zdravotní péči ve venkovských regionech je vývoj logický. Totéž se dělo i v prosinci roku 2023, kdy se mluvilo o „novém viru způsobujícím zápaly plic“.
V Číně se opět objevil nový virus. Způsobuje zápal plic u dětí
Zimní zvracení
Jiné je to v USA a Británii, kde koncem roku plnili nemocniční chodby lidé se střevními infekcemi. Obě země čelí nebývalému náporu nakažených noroviry, které jsou vysoce infekční.
Poslední prosincový týden hlásily britské laboratoře 5619 nemocných, dvojnásobek proti průměru za posledních pět sezón. Noroviry způsobují intenzivní zvracení, průjmy, nechutenství, ale i křeče břicha, bolest hlavy a svalů nebo slabost.
„První příčinou bývá kontaminace vody nebo potravin,“ doplnila Jiřincová.
K tomu došlo před deseti lety i v několika pražských městských částech. Kohoutková voda byla pro třicet tisíc domácností kontaminována noroviry, které byly obsaženy ve fekáliích a dostatečně neodfiltrovány.
Viroložka proto radí důsledně dbát na mytí rukou po každé návštěvě toalet, ať už veřejných, nebo doma. Nakazit se může člověk i při styku s nakaženým.
Infekce se projeví zpravidla do dvou dnů. Potíže ale obvykle do 24 až 60 náročných hodin odezní. Většina nemocných je překoná doma s volně prodejnými léky a dostatkem tekutin.
Po vymizení potíží je doporučeno počkat ještě dva dny doma, u menších dětí raději pět dnů.
Američtí experti vybízí k dodržování hygieny i dezinfekci povrchů, například mobilu. Stejně tak se má důkladně prát ložní prádlo i oblečení, na němž se mohou noroviry úspěšně držet.