Hlavní obsah

Závrať ročně potrápí víc než milion Čechů. Může jít i o poruchu rovnováhy

Na dovolenou u moře vyráží autem ročně statisíce Čechů. Léky na nevolnost jsou pro mnohé z nich nutností. Málokdo si uvědomuje, že za jejich potížemi je určitý typ závrati. Ročně si projde závratí nebo poruchou rovnováhy odhadem víc než 1,5 milionu Čechů. Kdy zajít za specialistou a jak obtíže rozpoznat, vysvětlí lékaři zájemcům 16. září ve Fakultní nemocnici v Motole u příležitosti Světového týdne rovnováhy, který se letos Česku uskuteční poprvé.

Foto: ČTK

Ilustrační foto

Článek

„Jestliže vznikne závrať nebo nestabilita nečekaně, například se s vámi celý svět roztočí nebo jdete po ulici a najednou máte pocit, že jdete jako opilá, tak je to varovný signál,“ upozornil přední český odborník na poruchy rovnováhy, neurolog z FN Motol Jaroslav Jeřábek.

Závrať může vzniknout v řadě situací. Malátnost a motání hlavy mohou být při současných tropických teplotách jen projevem dehydratace. Poruchy rovnováhy a závratě, které jsou projevem choroby, bývají ale intenzivnější a déletrvající.

Jde třeba o akutně vzniklou závrať s opakovaným zvracením nebo poruchou sluchu.

Nejčastějším typem obtíží jsou polohové závratě. Při lehnutí si do postele se začne nemocným například točit hlava. Jde o projev postižení vnitřního ucha a dá se snadno odstranit.

I když s věkem výskyt závratí a poruch rovnováhy narůstá, nejde jen o trápení seniorů. „Máme u nás v nemocnici zkušenost i se čtyřměsíční pacientkou s polohovou závratí, řada dětí trpí závratěmi, ale největší procento našich pacientů jsou lidé v produktivním věku“ upozornil neurolog.

Nevolnost v autě či mořská nemoc se objevují u dětí i dospělých. Stejně tak výškové závratě, které jsou mylně vykládány strachem z výšek.

„Proděláte virózu a později zjistíte, že nemůžete sedět v autě na místě spolujezdce, že vám to dělá zásadní problém, což může být podmíněno právě tím, že nemoc postihla váš rovnovážný systém,“ upozornil Jeřábek.

Příčin ale může být více a na jejich hledání se podílí vícero specialistů napříč obory. Vliv může mít nejen postižení rovnovážného aparátu vnitřního ucha, ale i kolísání krevního tlaku, poranění hlavy nebo třeba užívání některých léků.

Problémy s rovnováhou mohou upozornit i na prodělání mrtvice.

Akce pro veřejnost

Velká část nemocných má chronické problémy, což se podepisuje i na psychice. U vybraných chorob se pacienti bez léků neobejdou, zatímco lidem s polohovými závratěmi pomůže provedení speciálních manévrů, které umí provést i fyzioterapeut. Důležitá je rehabilitace.

„To nejhorší, co může člověk s poruchou rovnováhy udělat, je vůbec se nehýbat a zůstat ležet. Důležitý je pohyb,“ zdůraznil Jeřábek.

Otestovat si rovnováhu budou moci lidé v pondělí 16. září na workshopech ve Fakultní nemocnici v Motole v Praze. Akce je součástí Světového týdne rovnováhy, který se koná v Česku poprvé.

„Chceme lidem ukázat, jak je rovnováha důležitá pro každodenní život, v kterých situacích se můžou se závratěmi setkat a kdy mají myslet na to, že se může jednat o vážné onemocnění,“ vysvětlil lékař.

Po úvodním vystoupení akordeonisty Servera Abkerimova se bude možné od 13 do 17 hodin odpoledne dozvědět na stanovištích více informací o typech závratí a poruch rovnováhy, způsobech vyšetření, možnostech léčby i využití technických pomůcek, včetně virtuální reality. Připravena bude i soutěž o nejvíce stabilního člověka, který získá zajímavou cenu. Na další dny jsou v plánu kurzy a vzdělávací akce pro lékaře.

Výběr článků

Načítám