Článek
„Mozková mlha je termín, který se používá k popisu široké škály kognitivních obtíží včetně problémů se soustředěním, pamětí a myšlením,“ vysvětluje psychiatr Simon Faynboym z Neuro Wellnes Spa.
Na rozdíl od běžné mentální únavy, která je způsobena dočasným přetížením kognitivních schopností, je mozková mlha pocitově trvalejší a může se objevit i bez výrazné mentální námahy.
Hlavním viníkem je nedostatek spánku, ale může se jednat o mnoho dalších příčin od duševních potíží, stresu, dehydratace, špatné stravy či celé řady nemocí.
„Lidé, kteří zažívají mozkovou mlhu, ji často popisují jako pocit „mentálního zamlžení“, pocit duševní nepohody s příznaky, jako je zapomětlivost, potíže se soustředěním, pomalé myšlení a zmatenost,“ vysvětluje Faynboym. Není to stav, který by se dal diagnostikovat, ale může být známkou i něčeho hlubšího, závažnějšího.
Šest příznaků syndromu ADHD u dospělých
Jak se může mozková mlha projevovat?
- Jste zapomětliví a stále ztrácíte přehled o věcech
- Jste pomalí a máte málo energie, jako byste pracovali na 1 % baterie
- Nesoustředěnost a mlhavost
- Nepozornost
- Zmatenost
- Prostorové odpojení, jako by se váš mozek zasekl v "leteckém režimu"
- Snažíte se formulovat souvislé myšlenky
- Neustálé tzv. prdění mozku („Počkat, co jsem to říkal?“)
Co způsobuje mozkovou mlhu?
Může se objevit z mnoha důvodů, často v tom mohou hrát roli zdravotní potíže, narušení životního stylu či nedostatek spánku.
1. Zdravotní stav
Mlha v mozku není vždy důsledkem špatného spánku. Někdy je příznakem skrytého zdravotního problému.
Mezi nejčastější příčiny, které to mohou způsobit, patří:
- Poruchy štítné žlázy
- Lupus
- Roztroušená skleróza
- Revmatoidní artritida
- Diabetes
- Nízká hladina cukru v krvi
- Duševní onemocnění (např. úzkost a deprese)
- Virové infekce včetně COVID-19
Duševní jasnost a úroveň energie může ale také ovlivnit některá medikace.
2. Vedlejší účinky onemocnění
Nemoc může mít přetrvávající následky, takže je docela normální, že se cítíte trochu „mimo“, i když jste se z nemoci zotavili. Chřipka, covid-19, nebo dokonce jen silné nachlazení mohou způsobit, že se váš mozek stále snaží dohnat, co se stalo. Někdy je lepší si dopřát čas, který potřebujete k úplnému zotavení.
3. Faktory životního stylu
Mlha v mozku nemusí vždy pramenit z nemoci. Někdy jde o to, jak se k sobě samému chováme. Špatný spánek, dehydratace, stres, přepracování nebo nevyvážená strava mohou ztížit jasné myšlení.
V dnešní hektické době není vůbec složité propadnout špatným návykům v péči o sebe. Přestože vy tomu nebudete přikládat větší důležitost, mozek si toho rozhodně všimne a může to být jeho způsob, jak vám dá najevo, že je třeba něco změnit.
4. Hormonální změny
Hormonální změny způsobené těhotenstvím, menopauzou či menstruací mohou také zatemnit myšlení. Každá hormonální nerovnováha může ztížit soustředění a narušit váš přehled.
Jak se diagnostikuje mozková mlha?
Nezapomeňte, že mozková mlha není rozpoznaný stav duševního zdraví, ale příznak něčeho jiného, co se děje s vaším zdravím. Zjistit, co ji způsobuje, je jako skládat puzzle. Lékař se vás bude ptát na vaše příznaky včetně toho, kdy začaly, jak dlouho trvají a jak ovlivňují váš každodenní život. Bude se vás také ptát na všechny nedávné nemoci, na všechny léky, které užíváte, na vaše stravovací a spací návyky.
K odhalení pravé příčiny mozkové mlhy může lékař provést i několik testů, které mu pomohou lépe pochopit, co se děje.
- Krevní testy – Váš lékař pravděpodobně provede krevní testy, aby zjistil základní problémy, jako je nedostatek živin (např. železa nebo B12), problémy se štítnou žlázou nebo nerovnováha glukózy.
- Kognitivní testy - Zdravotníci pravděpodobně také prověří vaše kognitivní schopnosti pomocí testů paměti nebo řešení problémů. To jim pomůže zjistit, jak váš mozek funguje, a také jim to poskytne náhled na konkrétní potíže, které můžete mít.
- Zobrazovací testy – V některých případech může lékař doporučit zobrazovací vyšetření, jako je CT nebo MRI (magnetická rezonance), aby zjistil, zda nedošlo k poškození mozku a vyloučil neurologické onemocnění.
Jak s mozkovou mlhou bojovat?
Léčba a prevence mozkové mlhy závisí na příčinách. Pokud je mentální mlhavost spojena například s cukrovkou, může léčba tohoto onemocnění stabilizovat hladinu cukru v krvi a zlepšit jasnost myšlení. Léky, psychoterapie mohou zmírnit příznaky úzkosti, deprese a doprovodných kognitivních poruch. Mozková mlha způsobená covidem nebo chřipkou často odezní, jakmile nemoc pomine.
Existuje ale také mnoho strategií, které vám mohou pomoci. Může jít o změnu životního stylu, kognitivní strategie nebo medikace.
1. Změny životního stylu
Někdy mohou i malé změny výrazně ovlivnit to, jak se cítíte. Nejdříve se zaměřte na spánek. „Pomoci může například správná spánková hygiena se zavedeným spánkovým režimem umožňující zlepšení kvality spánku,“ vysvětluje Faynboym.
Poté se věnujte úpravě jídelníčku. Zařaďte do něj potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitaminy skupiny B, které pomáhají podpořit zdraví mozku.
2. Kognitivní strategie
K lepší koncentraci může pomoci i kognitivní strategie.
- Rozdělte si úkoly: Pokud stojíte před velkým projektem nebo výzvou, rozdělte ji na menší, lépe zvládnutelné kroky, na které se můžete soustředit postupně (multitasking není v této situaci vaším přítelem).
- Používejte aplikace nebo plánovače: Najděte si aplikace pro sledování vašich úkolů a uspořádejte si čas.
- Buďte více všímaví: Všímavost je o plnějším prožívání přítomnosti. Zkuste si více všímat věcí v přítomnosti, které vám pomohou cítit se více teď a tady.
3. Odborná medikace
Pokud změna životního stylu a kognitivní triky nepomáhají, možná budete potřebovat medikaci od lékaře. To, co je pro vás vhodné, závisí na základních faktorech, které jsou příčinou vaší mozkové mlhy.
Lékař vám může doporučit léky (např. léky na štítnou žlázu) nebo doplňky stravy (železo na anémii). V některých případech může být k odstranění mozkové mlhy zapotřebí speciální léčba a to zejména jedná-li se o onemocnění, jako je cukrovka nebo autoimunitní porucha.
4. Strategie zvládání
- Použití seznamů: „Vím, že to zní až příliš jednoduše, ale ve dnech, kdy mi mozek pracoval na plné obrátky, mi skutečně velmi pomáhal seznam základních úkolů (např. odpověz na e-mail, napij se vody…). Možnost odškrtnout si každou položku, ať už byla jakkoli malá, mi pomáhala mít pocit, že to zvládám,“ upozorňuje Faynboym.
- Mějte realistická očekávání: Zbavte se očekávání, že všechno zvládnete hned. Je důležité držet se několika klíčových priorit a dát si povolení k odpočinku, po kterém se budete cítit mnohem soustředěněji.
- Přemýšlejte nahlas: Jeden překvapivě užitečný tip: zkuste si věci vysvětlovat nahlas, tzv. „přemýšlet nahlas“. Když máte chvíle, kdy se nemůžete soustředit, mluvení k sobě vám může zlepšit pozornost. Můžete popisovat, co právě děláte, jak se cítíte a co budete dělat.
- Buďte k sobě laskaví: Mozková mlha může být frustrující, ale kritizováním nebo trestáním se jí rychleji nezbavíte. Nejlepší, co můžete udělat, je na chvíli se zastavit a postupně se snažit věci měnit.