Hlavní obsah

Vodní záchranáři vytvořili v Bruntále světový rekord. Střídavě masírovali srdce přes 17 hodin

3:58
3:58

Poslechněte si tento článek

Bruntál

Nový světový rekord v resuscitaci se o víkendu podařilo vytvořit Vodní záchranné službě v Bruntále. Původně přitom měli vodní záchranáři zálusk jen na pokoření českého rekordu v nepřetržité masáži srdce na cvičné figuríně, který vloni vytvořilo 179 nadšenců na pražské Letné, když nonstop resuscitovali sedm hodin a jedenáct minut. Tento český rekord tedy překonali a ještě vytvořili zcela nový světový.

Foto: Jakub Ladno

Bruntálští vodní záchranáři při vytvoření světového rekordu v resuscitaci

Článek

„Trénovali jsme každý den, takže jsme byli opravdu dobře fyzicky připraveni, ale i tak to bylo velmi náročné. Startovali jsme v sobotu ráno a padesátka lidí nepřetržitě po dvou minutách masírovala na jedné cvičné figuríně až do nedělní jedné hodiny ráno,“ řekl Novinkám jeden z účastníků rekordu, člen bruntálského vodního záchranářského týmu Jakub Ladno.

Dodal, že všichni masírovali až do vlastního vyčerpání. „Když už nikdo nemohl, tak jsme řekli konec. Celkem jsme v bruntálském Sportovním centru u Kokyho resuscitovali 17 hodin, 19 minut a 40 sekund,“ upřesnil Ladno.

Nyní bruntálští vodní záchranáři počkají na zapsání českého rekordu Agenturou Dobrý den z Pelhřimova, která tyto zajímavé rekordy sleduje. „Zároveň napíšeme i zástupcům Guinnessovy knihy rekordů s žádostí o zapsání našeho světového rekordu. Uvidíme, jak vše dopadne,“ usmíval se vodní záchranář.

Přežili klinickou smrt. Vědomí je prý nikdy neopustilo

Zdraví
Foto: Jakub Ladno

Vyčerpaný, ale spokojený tým bruntálských vodních záchranářů

Chtěli přiblížit první pomoc veřejnosti

„Důležité také bylo, aby při masáži srdce byla u všech dodržena správná technika, ale i čas, který by neměl překročit dvě minuty u každého jednoho člena štafety. Zároveň jsme chtěli lidem ukázat, že nepřetržitá masáž srdce, když se dělá správně, není vůbec lehká,“ upozornil Ladno.

Předseda Vodní záchranné služby Bruntál - Slezská Harta Petr Matzke podotkl, že záchranáři svou akci brali i jako osvětu, protože chtěli v lidech vzbudit zájem o první pomoc.

„Aby se lidé nebáli poskytnout první pomoc, když se v takové situaci ocitnou, a uměli ji provést kvalitně a správně,“ upozornil předseda s tím, že správný způsob resuscitace je velmi důležitý. „Tedy frekvence sto až sto dvacet stlačení hrudníku za minutu do hloubky pět až šest centimetrů,“ upřesnil Matzke.

Foto: Jakub Ladno

Vodní záchranáři resuscitovali cvičnou figurínu 17 hodin, 19 minut a 40 sekund.

Ročně v Česku utonou dvě stovky lidí

V České republice utone za rok přibližně dvě stě lidí. Na vodní nádrži Slezská Harta, kterou mají bruntálští vodní záchranáři na starosti, je bilance zatím dobrá.

„Přestože má přehrada rozlohu 8,7 kilometru čtverečního, je hodně členitá a v některých místech těžko přístupná, tak naposledy zde utonul člověk v roce 2021. Bylo to v březnu, když byla přehrada zamrzlá. Bohužel zde utonula pětatřicetiletá manželka hokejisty Petra Vrány, která zachraňovala svého psa,“ připomněl Matzke.

Foto: Alena Kiedroňová

Přehrada Slezská Harta na Bruntálsku

Další rekordy v masírování srdce

Českým a zároveň světovým rekordem se mohou pochlubit také žáci havířovské základní školy, a to v délce prováděné resuscitace. Žáci vydrželi masírovat figurínu sedm hodin a třináct minut a spolu se studenty dvou středních škol dokonce devět hodin a šestatřicet minut. Jejich rekord je zapsán v dětské kategorii.

V Guinnessově knize rekordů je také evidován ten, který v nepřetržité masáži srdce koncem září 2024 vytvořilo za 24 hodin 3319 účastníků v nemocnici v indickém Bengaluru.

Špatná resuscitace je jenom taková, která nezačala, tvrdí lékařka při kurzu záchrany novorozenců

Zdraví

Výběr článků

Načítám