Hlavní obsah

Vidět syna ještě šťastného. Umírající boxer zažil díky andělům ze Sanitky splněných snů nejlepší víkend v životě

Navštívit restauraci, kde byl v minulosti se snoubenkou, nebo MMA shop, kde kdysi pracoval. K tomu vidět katedrálu sv. Víta i Pražský hrad. To vše v doprovodu šestiletého syna zažil Ondřej Míček, který se léčí s nádorem mozku. Zážitky mu dopřála Sanitka splněných snů, která plní přání umírajícím. Projektu dal záštitu prezident Petr Pavel.

Se Sanitkou splněných snů zažil Ondřej se synem víkend v PrazeVideo: Petra Homolová

Článek

Umírající muž byl za splněné přání velmi vděčný. „Byl to můj nejlepší víkend v životě. To, co pro mě udělali, to pro mě nikdy nikdo neudělal. Je dobře, že takoví lidé jsou ještě na světě. Jsou to andělé, ani to nedokážu popsat,“ svěřil se Novinkám Ondřej Míček.

Dva roky bojuje s nádorem mozku. „Bohužel veškerá léčba byla vyčerpaná a Ondra je v paliativní péči v hospici ve Frýdku-Místku,“ řekla Novinkám Petra Homolová, jedna ze zakladatelek projektu provozujícího Sanitku splněných snů.

Její tým má na kontě přes stovku splněných přání, přesto byl případ Ondry unikátní. „Oslovil nás s jednoduchým přáním vidět svého syna ještě šťastného a že by se rád podíval do Prahy. Kvůli komplikacím skrz vzdálenost jsme s partnerem ubytovali Ondru i se synem u sebe doma a rozhodli jsme se mu udělat hezké chvíle i mimo výlety do Prahy,“ prozradila Homolová, která se k podobnému kroku uchýlila poprvé.

Foto: archiv Sanitka splněných snů

Ondřej viděl katedrálu i Hrad

Kromě výletů si otec s chlapcem a svými hostiteli užili společný čas například při opékání buřtů, snídani a večeři, ale také třeba ve vířivce. A hezké chvíle strávili i v Praze. „Vzali jsme ho do Technického muzea, katedrály svatého Víta, na Pražský hrad a do hračkářství. Byli jsme i v restauraci Marina Ristorante, kde byl dřív se snoubenkou. Když zjistili, co jsme zač, dali nám útratu zdarma,“ popsala s vděkem Homolová.

Foto: archiv Sanitka splněných přání

V restauraci se výpravě dostalo milého zacházení.

Milovník bojových umění zavítal i do MMA shopu, kde kdysi začínal pracovat. „Tam teda hrozně plakal. Koupili jsme mu tam boxerské rukavice a kšiltovku na památku,“ poznamenala Homolová. Ačkoliv muž trpí bolestmi, nedal to na sobě znát a v obchodě si dokonce zaboxoval na pytel.

Jak Novinkám řekl, v minulosti se věnoval taekwondu, wrestlingu a boxu. Bojové sporty také sleduje, například nejlepšího českého MMA bojovníka Jiřího Procházku. „Je to neskutečný válečník a má hlavu nastavenou jako nikdo,“ promluvil o českém samurajovi Ondřej, který je velkým bojovníkem v životě.

Foto: archiv Sanitka splněných snů

Nemocný muž absolvoval víkend i se šestiletým synem.

„Jeho černý humor a dobrá nálada nás tak dostaly, že jsme se cítili, jako bychom ho znali léta. Proto jsme se rozhodli, že si ho ještě znovu vezmeme na víkend už mimo projekt. Určitě na něj nikdy nezapomenu,“ přiznala Homolová.

Za dva roky, co Ondřej řeší nádor na mozku, přišel o snoubenku i o práci a také mu zemřela maminka. „Naše legislativa je taková, že z něj už ani nestihnou udělat invalidního důchodce, takže mu finančně pomáhá táta,“ řekla Homolová.

Záštita od prezidenta

Sanitka splněných snů funguje přes rok a splnila už více než stovku přání. Cílem projektu je splnit přání lidem, kteří umírají a nezbývá jim už mnoho času. Sanitka je registrovaná jako přeprava pacientů neodkladné péče. V týmu je 15 lidí a většina jsou záchranáři. Projektu se věnují ve svém volném čase.

Záštitu dal Sanitce koncem března i prezident Petr Pavel. „Prezident republiky, na základě vlastního uvážení, podporuje významné kulturní, hospodářské a společenské události České republiky a zároveň projekty výjimečné svým zaměřením či koncepcí,“ sdělila Novinkám vedoucí oddělení komunikace prezidentské kanceláře Karolína Blinková.

Foto: archiv Sanitka splněných snů

Ondřej se podíval i na Pražský hrad.

„Jsme pyšní na to, že taková kapacita, jako je hlava státu, ocenila to, co děláme,“ dodala k tomu Homolová.

Sanitka funguje dvakrát za týden. V pořadníku má asi 15 přání. Jedno z nich stojí v průměru 10 až 25 tisíc korun. Provoz je závislý na dárcích. „Děkujeme všem, kteří nám přispívají. Všichni jsou součástí příběhu a bez nich by to nešlo,“ uzavřela Homolová.

Zájemci o služby sanitky mohou zadat požadavek na splnění snu na webových stránkách, kde lze případně také finančně přispět.

Související témata:

Výběr článků

Načítám