Hlavní obsah

Více než polovina Čechů má nadváhu nebo trpí obezitou. Většina to bohužel stále neřeší

6:09
6:09

Poslechněte si tento článek

Shazování kil řešíme nejvíce po Vánocích a pak před létem a nuceným vysvlékáním do plavek. K výsledkům to příliš nevede. Češi stále více tloustnou. I děti. Přes polovinu naší populace trápí kila navíc, 30 procent lidí trpí obezitou. Jak na hubnutí poradí profesor Martin Prázný.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Jakmile zjistíte, že máte nějaké to kilo po veselých a bohatých Vánocích nahoře, nabízejí se dvě cesty. Jedna vede do parků, posiloven, v zimě na sjezdovky a před televizní obrazovku ke cvičení vhodnému do obýváku. Druhá pak ke změně jídelníčku.

Mezi komplikace spojené s obezitou patří poruchy kloubů, kardiovaskulární onemocnění, infarkty, mozkové příhody, infekce dolních končetin, cukrovka. Epidemie obezity stojí za 90 % cukrovky II. typu, která se začala objevovat i u dětí.

Pokud se necítíte rovnou na tenisky, vypravte se v běžné obuvi do supermarketů nakoupit zdravé a dietní potraviny. Odborníci svátečním provinilcům a lidem s nadváhou radí tyto cesty spojit. Obézní čeká náročnější cesta.

I ve fast foodu lze nalézt zdravější varianty a nemusí jít jen o zeleninový salát

Zdraví

Nejprve je důležité zjistit, jak na tom vlastně jste. „Obezita je nemoc. A nadváha je nežádoucí stav a cesta k této nemoci. Ne všichni lidé s nadváhou jsou na tom stejně. Někteří mají nadváhu, ale kompenzují kila navíc různou fyzickou činností, sportem, výbornou kondicí,“ vysvětluje obezitolog Martin Prázný a doplňuje: „Ženám se někdy tuk usazuje ve stehnech a bocích, což je zdravější, než když je tomu tak v oblasti břišní.“

Nejprve BMI index

Zda trpíte nadváhou, nebo obezitou, snadno zjistíte sami. Pomáhá k tomu index tělesné hmotnosti (Body Mass Index). Do kalkulačky, jichž je na internetu několik, zadáte své pohlaví, hmotnost, výšku, obvod pasu, obvod boků a věk. Během vteřiny se dozvíte, zda máte podváhu, ideální váhu, nadváhu anebo obezitu.

„Při celkovém posouzení stavu pacienta je také nutno vzít ohled na složení těla - množství svalů, tuku a vody, věk, predispozice k nemocem nebo již existující přidružená onemocnění. K tomu by měla stačit preventivní prohlídka. Praktik vyhodnotí, zda pacient potřebuje pro nadměrnou hmotnost léčbu a pomoc odborníka,“ doporučuje profesor Prázný.

Není-li výsledek podle vašich představ a rozhodnete se přebytečná kila shodit, je důležité si v prvním kroku stanovit počáteční cíl - kolik chci zhubnout a za jak dlouho.

Lednový nával v posilovnách. Většina cvičenců ale po pár týdnech kvůli základním chybám odpadá

Jihomoravský kraj

Mnoho generací zpět si předávalo zaručené tipy na hubnutí a všemožné diety. Aktuálně jsou populární keto diety, jejichž základem je striktní omezení potravin bohatých na sacharidy (pečivo, sladkosti, polotovary, přílohy). Cílem je dostat organismus do takzvané ketózy, metabolického stavu, ve kterém tělo spaluje tuky namísto sacharidů. Velmi oblíbené vzhledem k dnešnímu uspěchanému stylu života jsou krabičkové diety. Rozvoz krabiček nabízí mnoho cateringových firem napříč republikou. Připravené pokrmy jsou zdravé a chutné, musíte však konzumovat jenom to, co v krabičce najdete.

Včera

Podle historických pramenů byli Češi v minulosti skutečně hubenější. „Tolik dětských pacientů s obezitou jsme také neměli. Ale tak to bylo dříve všude ve světě. Jak narůstá blahobyt, a ještě v souvislosti s elektronizací, kdy se člověk zabaví i vleže či vsedě, tloustneme,“ varuje obezitolog.

Foto: Mendelova univerzita Brno

Obezita už se nevyhýbá ani dětem (ilustrační foto).

„Během lockdownů děti ztratily možnost socializace a vazby na sportovní a pohybové kroužky,“ upozorňuje Prázný. Dříve se společnost, často i ta odborná, dívala na obézní jako na líné vyvrhele.

Léčba komplikací spojených s obezitou stojí naše pojišťovny 30 miliard korun ročně. Obézní lidé mají o pět let kratší očekávanou délku života. Obezita může za více než 1,2 milionu úmrtí ročně v Evropě, tedy 13 procent všech úmrtí.

Dnes

Dnes se za hubnutí už nikdo nestydí. Naopak, shazování kil se zařadilo k trendy životnímu stylu. Lékařské řešení obezity má dnes dvě varianty. Operace a léky. S nimi jde ruku v ruce nutriční terapie, psychologická péče i estetické zákroky plastické chirurgie.

Obézní děti v Česku přejídáním zahánějí stres a nudu. Jen úprava jídelníčku jim nepomůže

Dítě a rodina

Rozšířilo se spektrum bariatrických operací (chirurgická léčba obezity), ale řada lidí se těchto zákroků stále obává. A volí raději léky.

„Na léčbu nadváhy a obezity jsou u nás aktuálně nejúčinnější liraglutid (měsíční terapie stojí až čtyři tisíce korun) a novější tirzepatid (měsíc užívání stojí až 6600 korun). Nutno říci, že jsou dražší a nejsou hrazené pojišťovnou,“ připomíná profesor Prázný s tím, že jakmile pacient léky vysadí, kila se postupně vracejí. Musí se užívat mnoho let.

Zítra

Profesor Martin Prázný však vidí budoucnost ve světlých barvách.

„Mluvíme-li podle statistik o více než polovině Čechů s nadváhou a obezitou, je to obrovská část populace. Většina to však řešit nechce. Ale už v tuto chvíli je více než sto léků ve vývoji. Za deset dvacet let jich bude přibývat do klinické praxe i u nás, což vytvoří větší konkurenční boj a s ním nevyhnutelně i snížení cen,“ věří lékař a dodává: „Vznikne úspora z komplikací navazujících na obezitu, tedy sníží se i náklady pojišťoven. Já jsem optimista.“

Sedmero zdravého hubnutí

  • Začněte pravidelně a vydatně snídat.
  • Jezte zdravě a často, ideálně po dvou až třech hodinách.
  • Sportujte pravidelně, ne jednorázově – aspoň třikrát týdně, vždy s jedním dnem pro regeneraci.
  • Přidejte doplňky stravy – před cvičením spalovač tuků, protein po tréninku a vitamíny a minerály během celého procesu hubnutí.
  • Odbourejte stres. Pohybem na čerstvém vzduchu, časem s rodinou.
  • Odpočívejte. Jakmile si tělo uvědomí, že má nedostatek regenerace, bude si energii schovávat do tělesného tuku na horší časy.
  • Obraťte se na odborníky, nutriční terapeuty nebo osobní trenéry.

Arašídové krémy a další potraviny, které jsou mylně považovány za dobré zdroje bílkovin

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám