Článek
Také raději předjímáte špatné konce, nechcete si dopřát radost z těšení se, protože víte, že vám tisíc faktorů může výsledek zkazit? Tvrdíte, že se raději necháte na konci všeho příjemně překvapit, ale že si nadšení nebudete dopřávat v předstihu? Děláte chybu.
Jak vysvětluje psycholožka Susan Krauss Whitbourneová, lidé, kteří se bojí štěstí, jsou schopni si jej pokazit už v době, kdy se ještě nedostavilo.
„Jakmile si budete připomínat, že se vše může zhatit, nevšimnete si skvělého výsledku. Takže doporučuji naladit se na pozitivní vlnu, být optimistou a dočkáte se tak lepších výsledků,“ radí odbornice.
Je jasné, že pokud jste na dně a prožíváte složité životní období, je komplikované v sobě objevit jiskřičky nadšení a radosti. V tomto stavu si lidé spíš chtějí potvrdit, a také to dělají, že nic nefunguje. Že se oprávněně cítí sklíčeně.
„Kognitivní teorie deprese tvrdí, že negativní pohled na sebe, svět a budoucnost je jádrem celého problému. Takže i když netrpíte hlubokou depresí, jistě víte, máte odžito, že když nejste v dobré náladě, vše kolem vás je špatné, neproveditelné, zavánějící průšvihem,“ dodává psycholožka.
Podle posledních průzkumů se lidé, kteří propadají smutku, nesnaží hledat nic pozitivního, ale výhradně si své rozpoložení potvrzují dalšími negativními myšlenkami. Příklad? Pokud se vám nedaří v práci, doma se vám také najednou nedostává vlídného slova, lidé v hromadné dopravě jsou na sebe oškliví. To, že kvetou stromy, je jaro, pes se vám uzdravil po operaci a babičku pustili z nemocnice, do svého depresivního zorného pole zkrátka nepustíte. Proč? Protože si potřebujete potvrdit to, že vše, co se kolem vás děje, nestojí za nic.
Pokud se vám fakticky nedaří v jedné oblasti života, můžete podle odborníků svůj život zlepšit tím, že budete vnímat pozitivní signály v oblastech jiných.

Jak začít vnímat pozitivní signály?
1. Nepovedla se vám prezentace? Nepropadejte panice. Kupte si něco pěkného na sebe, odměňte se za hodiny příprav, které jste na té práci strávili. Případně se vydejte s kamarády na skleničku, nechte je, aby vás politovali, ale věnujte se také jiným tématům, které vám umožní podívat se mimo vaše zorné pole a zjistit, že svět je v pořádku.
2. Nestavte se negativně k tomu, co změnit nemůžete. Zlobí vás babička tím, že vás neustále kritizuje? Neberte její slova za bernou minci. Vyposlechněte ji, ale cestou domů se neutvrzujte v tom, že má pravdu. Nemá. Jste skvělý člověk, který toho hodně dosáhl a dosáhne, staří lidé jsou negativističtí, protože se o své blízké bojí, aby nenarazili.
3. Jakmile máte špatnou náladu, začněte si všímat pozitivních podnětů a nepřehlížejte je. To by mohlo mít vliv na vaše budoucí vztahy, výkon i další aspekty života. Naučte se vnímat vše, co život přináší – v ideální rovnováze.
4. Změňte vnitřní nastavení. Považují vás ostatní za dlouhodobě negativního člověka? Zkuste se zamyslet nad tím, jestli to není tak trochu pravda. Jestliže žijete v nastavení „to nedopadne dobře“, zkuste jej změnit, vnitřně se vám uleví.
5. Negativní vnímání světa může být ochranným mechanismem. Zkuste si vzpomenout, co nehezkého jste v minulosti zažili, a nedevalvujte jednou vzpomínkou z minulosti svoje současné úspěchy. Neznehodnocujte tedy pozitiva vašeho konání tím, že je budete vnímat jako negativní signály, které mohou vést ke strachu z každého dalšího kroku. Skvělou formou přijetí současnosti i vlastní osobnosti je jakákoli forma meditace.
6. Naučte se hledat na životě to hezké. Jak? Nesmutněte, že musíte do práce, ale těšte se na kolegyni, se kterou si vždy hezky popovídáte. Nebojte se vyrazit na návštěvu za tetou, se kterou se pohádáte, ale uvědomte si, že má skvělého psa, se kterým je zábava. A podobně. Vizualizujte si pozitiva, potlačujte negativa. A pozor, tetička opravdu nemusí vědět, že jste přijeli za Barykem a ne za ní.
Nebojte se štěstí a vlastních šťastných konců. Jak vysvětluje Susan Krauss Whitbourneová, stačí něco málo mentální gymnastiky a váš život se změní k lepšímu.
„Nemusíte mít strach z toho, že by se vám štěstí vymstilo. Není takové. Nechová se jako člověk. Jde o emoci. Jakmile se cítíte dobře, zastavte se a prozkoumejte ten pocit, který se k vám dostavil. Vnímejte komplimenty jako něco hezkého, ne urážku s postranním úmyslem. Nebojte se jít štěstí naproti, sledujte, jak ostatní tento stav interpretují, a opisujte od nich. Časem se optimismus stane nedílnou součástí vašeho rozpoložení. A vy naleznete svůj šťastný konec,“ uzavírá.