Hlavní obsah

Věčně studené ruce, závratě a další příznaky nedostatku železa v těle

5:23
5:23

Poslechněte si tento článek

Železo je minerál, který je důležitý pro zdraví vašich červených krvinek. Nachází se ve dvou proteinech červených krvinek: hemoglobinu a myoglobinu. Železo pomáhá transportovat kyslík z plic do zbytku těla, podporuje zdraví pojivové tkáně a metabolismus svalů.

Foto: Profimedia.cz

Únava je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa.

Článek

„Lidé, kteří nejedí dostatek potravin bohatých na železo nebo kteří mají vyšší potřebu železa v důsledku těhotenství nebo kojení, mohou trpět nedostatkem železa. Stejně tak se nedostatek železa může objevit, pokud zdravotní stav člověka ovlivňuje a snižuje schopnost těla absorbovat železo, jako je zánětlivá střevní choroba nebo celiakie. Vzhledem k tomu, že železo se nachází v krvi, ztráta krve může také způsobit nedostatek. K tomu může dojít během silné menstruace, gastrointestinálního krvácení, traumatických poranění a krvácení z močových cest,“ upozorňuje dietoložka Elizabeth Barnesová.

Včasné upozornění na příznaky nedostatku železa je zásadní, aby se zabránilo jeho progresi a vedení k závažnějším komplikacím, jako jsou srdeční problémy, těhotenské komplikace a opožděný vývoj u dětí.

Jaké signály tělo v případě nedostatku železa vysílá?

1. Cítíte se unavení. Únava je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa. Můžete se cítit slabí a unavení bez zjevného důvodu, i když máte dostatek spánku. To se děje proto, že když vám chybí železo, není dostatek hemoglobinu k transportu kyslíku do všech vašich tkání, což způsobuje únavu. Nedostatek železa je také spojen s poruchami spánku, jako je nespavost a syndrom neklidných nohou, které mohou narušit spánek a zhoršit pocit únavy.

Proč se neobejdeme bez vitaminu C? Podporuje imunitu, vstřebávání železa a syntézu kolagenu

Zdraví

2. Vaše ruce a nohy jsou vždy studené. Nedostatek železa může někdy vést ke studeným prstům na rukou a nohou, i když okolní prostředí není chladné. Podobně jako únava souvisí tento příznak s úlohou hemoglobinu v těle. Bez dostatečného množství hemoglobinu se váš krevní oběh snižuje a do vašich končetin se nedostává dostatek kyslíku. Obecně se můžete cítit chladněji než lidé kolem vás, nejen v rukou a nohou.

3. Vaše kůže je neobvykle bledá. Pokud je vaše pokožka bledší než obvykle, můžete mít málo železa. Neobvyklá bledost je dalším příznakem sníženého krevního oběhu, ke kterému může dojít, když vaše tělo neprodukuje dostatek červených krvinek kvůli nedostatku železa. Tento příznak se může projevovat různě v závislosti na tónu pleti. Bledost může být více patrná ve světlejších tónech pleti, u tmavších odstínů pleti může být abnormální bledost snadněji rozpoznatelná ve vnitřní části úst a výstelce očí.

4. Často se vám točí hlava, máte závratě. Dalším obvyklým příznakem nedostatku železa jsou závratě. To se děje proto, že když má vaše tělo málo železa, postrádá dostatek červených krvinek, které by přenášely kyslík do mozku a dalších orgánů. Závratě jsou ovšem příznakem, který není specifický jen pro nedostatek železa. Mohlo by to znamenat širokou škálu problémů a různé úrovně závažnosti.

5. Opakovaně vás bolí hlava. Když váš mozek nedostává dostatek kyslíku, může následovat bolest hlavy. Nedostatek železa může také způsobit otok cév, což může vytvořit tlak, který vede k bolesti hlavy. Nedávná studie zjistila silnou souvislost mezi anémií z nedostatku železa a chronickými každodenními bolestmi hlavy. Migrény byly také běžné u účastníků studie s nedostatkem železa.

6. Vaše vlasy a nehty jsou slabé nebo lámavé. Lámavé nehty mohou být dalším ukazatelem nedostatku železa. Pokud se nedostatek železa zhoršuje, může se u vás také rozvinout koilonychie (lžičkovité nehty), což je stav, kdy se vaše nehty zakřivují dovnitř a mají vyvýšené rýhy, podobně jako u lžiček.

7. Toužíte po ledu. Nedostatek železa může způsobit i zvláštní chutě. Toužíte po konzumaci látek, jako je led, špína, nevařená rýže nebo papír. Případně pravidelně konzumujete kostky ledu. Tento příznak se vyskytuje nejčastěji u těhotných žen nebo u preadolescentů.

Jak do organismu doplnit železo?

Chcete-li předejít nebo zvládnout nedostatek železa, začněte konzumací potravin bohatých na železo. Mezi skvělé zdroje patří fazole, sušené ovoce, vejce, libové červené maso, losos, obiloviny obohacené železem, hrách, tofu a tmavá listová zelenina.

Kombinace uvedených potravin se zdroji vitamínu C (např. pomeranče, rajčata, jahody) pomáhá tělu absorbovat více železa, zejména z rostlinných zdrojů.

Kromě toho můžete do jídelníčku zařadit potravinové doplňky obohacené o železo. Ale pozor: doplňky stravy obsahující železo mohou způsobit vedlejší účinky, jako je nevolnost, průjem nebo zácpa. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, konzultujte se svým lékařem další postup.

Průběh menstruace může upozornit na vážný problém aneb Kdy vyhledat gynekologa

Zdraví

Kolik vitaminu B12 potřebujeme a nejlepší způsob, jak ho doplnit

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám