Článek
Když poprvé v září Sophie Caseyová navštívila svého praktického lékaře s tím, že ji již nějakou dobu trápí silné nadýmání, kvůli kterému vypadá, jako by byla znovu těhotná, bylo jí řečeno, že se pravděpodobně jedná o běžnou žaludeční infekci způsobenou kontaminovaným jídlem.
Dostala tak antibiotika. Ta ale nezabírala, navíc i kvůli nim začala zvracet. Zašla tedy do nemocnice, kde ji odeslali na řadu vyšetření, přičemž na ultrazvuku jí našli v oblasti břicha útvar. Poslali ji tedy na onkologické oddělení, kde udělali další vyšetření, jež odhalilo rakovinu v terminálním stadiu. Kromě obrovského nádoru měla již po celém těle metastáze.
Onkolog jí tehdy řekl, že je její onemocnění sice léčitelné, ale bohužel již ne zcela vyléčitelné.
Rakovinu vaječníků odhalilo u Denisy běžné vyšetření. Šetrná diagnostika urychlila její léčbu
Ještě než začala s chemoterapiemi, museli lékaři z dutiny břišní odsát 16 litrů tekutin. A protože byl útvar již tak rozsáhlý, že tlačil na střeva a hrozilo, že dojde k neprůchodnosti střev, musela podstoupit operaci, při které jí byl udělán vývod.
„Následně jsem podstoupila tři kola chemoterapií a teď se uvidí, jak na to rakovina zareaguje. Velmi brzy se tak dozvím, kolik času mi zbývá,“ svěřila se Daily Mailu Caseyová.
V současné době se snaží trávit maximální čas se svou rodinou a zároveň upozorňovat ženy, aby chodily na preventivní kontroly a nepodceňovaly dlouho trvající, jinak banální příznaky. Ženy by si měly dávat i pozor na změny v menstruačním cyklu. Neměly by přitom hledět na věk. I ona totiž několikrát od lékařů slyšela, že rakovina vaječníků postihuje především starší ženy.
Brave Leeds Mum Fights Against Cancer: Urges Women to Know the Signs Sophie Casey, a young Leeds mum of 28, was...
Posted by YappApp - Breaking News & Incidents on Sunday, December 15, 2024
Tichý zabiják
O rakovině vaječníků se často hovoří jako o tichém zabijákovi, jelikož se na ni často přijde až v pokročilé fázi onemocnění. Mnohé příznaky jsou totiž stejné jako u běžných potíží zažívacího traktu.
Kromě nadýmání se jedná o bolesti pánve, poruchy trávení, ztrátu chuti k jídlu, zácpu či častější nutkání na močení.
Prognóza onemocnění se odvíjí od toho, v jaké fázi se na něj přijde. Přibližně 93 procent diagnostikovaných žen žije více než pět let. Pokud ale ženy trpí 4. fází onemocnění, jejich naděje, že budou žít déle než pět let, je pouze 13 %. Asi jedna třetina žen s rakovinou vaječníků na nemoc přijde již ve fázi, kdy je na jakoukoli léčbu pozdě.