Článek
Mezi příznaky zácpy patří:
- dlouhé a namáhavé vyprazdňování
- pokud máte méně než tři stolice týdně
- pokud je vaše stolice hrudkovitá a tvrdá
- případně u vás přetrvává pocit, že i po použití toalety se vám neulevilo a stále máte pocit, že byste se potřebovali vyprázdnit
- nadýmání a bolest břicha
- páchnoucí větry
Ve většině případů se lze všech těchto příznaků snadno zbavit, a to úpravou jídelníčku. Kromě dostatku tekutin do něj zařaďte potraviny bohaté na vlákninu, tekutiny a přírodní projímadla, které mohou stimulovat pohyby střev a změkčit a usnadnit průchod stolice.
O jaké potraviny se jedná?
Sušené švestky jsou jedním z nejúčinnějších druhů ovoce, které pomáhá předcházet zácpě a léčit ji. Mají vysoký obsah vlákniny a sorbitolu, což z nich dělá přírodní projímadlo, které pomáhá stimulovat pohyby střev. Studie ukazují, že sušené švestky významně zlepšují konzistenci stolice a zvyšují peristaltiku střev.
Změna barvy stolice může upozornit na problémy s játry, žlučníkem či slinivkou
Jablka obsahují pektin, druh rozpustné vlákniny, která pomáhá zlepšit dobu průchodu potravy trávicím systémem. Pektin navíc absorbuje vodu v trávicím traktu, což pomáhá vytvářet mohutnější a měkčí stolici, která se snáze vylučuje. Vědci zjistili, že suplementace pektinu zrychluje dobu průchodu tlustým střevem a pomáhá snižovat příznaky zácpy.
Mango je další variantou ovoce, která by ve vašem jídelníčku neměla chybět. Toto šťavnaté tropické ovoce není jen základem pro smoothie, zlepšuje frekvenci, konzistenci a tvar stolice.
Psyllium, které se může vyskytovat ve formě slupek nebo prášku, je rozpustná vláknina z keře Plantago psyllium. Je často obsaženo v projímadlech, protože změkčuje objemnou stolici. Tím usnadňuje její průchod tlustým střevem.
Kiwi obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Rozpustná vláknina podporuje zdravý střevní mikrobiom a nerozpustná vláknina pomáhá s pravidelným vyprazdňováním. Konzumace dvou kiwi denně může vyřešit zácpu a zlepšit pohodlí trávicího traktu.
Kefír je jogurtový nápoj vyrobený fermentací mléka. Je jednou z nejúčinnějších dostupných probiotických potravin a je silnější než jogurt, obsahuje více než 60 různých kmenů prospěšných bakterií. Živiny a zdravé bakterie v kefíru podporují hojení ran a zdraví imunitního systému. Kefír také pomáhá zmírnit zácpu tím, že zvyšuje frekvenci stolice a zlepšuje konzistenci.
Fíky obsahují řadu přírodních projímadel. Pomáhají zlepšit konzistenci stolice a zároveň podporují peristaltiku tlustého střeva.
Kolik vlákniny potřebujete denně?
Podle Americké srdeční asociace by dospělí lidé s vyváženým jídelníčkem, kterým přijímají 2000 kcal, měli za den sníst 25 gramů vlákniny. Doporučená denní dávka však závisí i na věku a pohlaví.
Pro ženy je ideální příjem 21 až 25 gramů vlákniny denně. Pro muže pak množství 30 až 38 gramů vlákniny denně. Děti do 18 let by neměly překračovat množství 31 g přijaté vlákniny za den.
V Praze vzniká první banka stolice v Česku. Fekální dárci musí splnit náročné podmínky
Jak příjem vlákniny zvýšit?
Třeba tím, že do svého jídelníčku zařadíte více ovoce, zeleniny, fazolí, luštěnin a celozrnných výrobků. Je důležité zvyšovat příjem vlákniny pomalu, protože náhlé zvýšení vlákniny může vést k nadměrné plynatosti, žaludečním křečím a průjmu.
Zácpu také můžete zmírnit tím, že budete denně přijímat dostatek tekutin, fyzicky se hýbat, vytvoříte si rutinu pro vykonávání stolice. Například se budete snažit vyměšovat vždy ráno. Také nebudete stolici zadržovat. Je lepší dojít si na veřejné toalety, než abyste si řekli, že to vydržíte až domů.
Pokud chcete na toaletu chodit pravidelně a nezpůsobovat si zbytečné problémy, vyhýbejte se ultra zpracovaným potravinám, rafinovaným sacharidům, smaženým nebo mastným jídlům a cereáliím s nízkým obsahem vlákniny.