Hlavní obsah

Tiší zabijáci: Nezájem o zdraví a nadměrné solení ničí srdce i cévy

3:35
3:35

Poslechněte si tento článek

Nemoci srdce a cév jsou stále hlavní příčinou úmrtí v české populaci a podle profesora Richarda Češky z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky VFN v Praze se na tom velkou měrou podílí podceňování prevence.

Foto: New Africa - Shutterstock.com

Ilustrační foto

Článek

Každoročně si tyto choroby vyžádají přes 40 procent všech úmrtí, a zatímco úmrtnost na akutní infarkt se podařilo snížit, roste počet pacientů trpících srdečním selháním.

„Výsledky svých laboratorních vyšetření by měl znát každý pacient. Vysoký cholesterol nebo krevní tlak nebolí, ale pokud jsou neléčené, mohou mít fatální následky,“ varuje profesor Češka.

Podle něj je jedním z největších problémů pasivní přístup mnoha Čechů ke svému zdraví. Řada lidí netuší, jaké mají hodnoty krevního cukru, tlaku nebo cholesterolu, a často o ně neprojevují zájem ani tehdy, když se nacházejí v rizikové skupině.

Nebezpečné zlozvyky a přebytek soli

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících kardiovaskulární zdraví je podle odborníků nadměrná konzumace soli. „Omezit sůl je důležité. Sami sobě si s ní děláme dost problémů. Má negativní dopad nejen na krevní tlak, ale i na ledviny a další orgány,“ vysvětluje profesor Češka.

Kromě soli patří mezi další škodlivé návyky kouření, nedostatek pohybu a nezdravá strava s převahou průmyslově zpracovaných potravin.

Dobrým příkladem zdravějšího přístupu k jídlu je podle něj tzv. středomořská dieta bohatá na zeleninu, ryby, luštěniny a celozrnné produkty. Pokud však někomu taková strava nevyhovuje, nemusí se vzdávat tradiční české kuchyně – stačí ji upravit zdravějším způsobem. „Někoho, kdo je zvyklý jíst knedlo vepřo zelo, těžko přesvědčím, aby přešel na ryby a saláty. Ale pokud si místo osmi knedlíků dá jen tři, vynechá viditelný tuk a přidá víc zelí, může to být vyvážené a zdravější jídlo,“ uvádí odborník.

S kým jsme si povídali

Profesor MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, je přední český internista. Působí na III. interní klinice 1. LF UK a VFN v Praze, kde vede Centrum preventivní kardiologie. Zaměřuje se na prevenci a léčbu kardiovaskulárních onemocnění, metabolického syndromu a poruch lipidového metabolismu. Je předsedou České internistické společnosti.

Foto: Prozeny.cz

Richard Češka mluvil o nemocích srdce a cév a o zlozvycích, které škodí zdraví.

Stále více pacientů se srdečním selháním

Díky pokrokům v medicíně se v posledních letech podařilo snížit úmrtnost na akutní infarkt. To je podle profesora Češky vizitkou kvalitní intervenční kardiologie v Česku. Avšak s tím, jak se daří pacienty s infarktem zachraňovat, roste počet lidí, kteří se následně potýkají se srdečním selháním.

„Bohužel celá řada pacientů se po infarktu dostane do fáze srdečního selhání. Nakonec se potíže projevují velice nehezky a kvalita života je špatná – těžká dušnost, nevýkonnost, únava…,“ popisuje profesor Češka. Kromě toho roste také počet polymorbidních pacientů, tedy těch, kteří se potýkají s více chronickými nemocemi současně.

Podle odborníků je klíčem ke zlepšení situace prevence a větší angažovanost pacientů ve vlastním zdraví. „Lékař nemůže udělat všechno. Pacient by měl být aktivní, sledovat své hodnoty a dodržovat doporučení,“ zdůrazňuje profesor Češka. I malé změny, jako omezení soli, zdravější přístup k jídlu nebo důraz na pravidelné kontroly krevního tlaku a cholesterolu, mohou mít podle něj zásadní dopad na zdraví a délku života.

PODCAST MUDROVÁNÍ S DANIELOU

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám